Національний екологічний центр України звернувся до Голови Представництва ЄС в Україні Матті Маасікаса щодо недопустимості реалізації проекту добудови Ташлицької ГАЕС з подальшим підйомом рівня Олександрівського водосховища, що затоплює та нищить Бузький Ґард.
В листі відмічається, що проект Ташлицької ГАЕС через свої екологічні та соціальні ризики став найбільш резонансним екологічним проектом в Україні після Чорнобильської катастрофи, але продовжує втілюватись. Вже понад 30 років громадянське суспільство України протистоїть впровадженню цього радянського проекту, який поступово знищує унікальну історичну та природну місцину, що охороняється на національному та міжнародному рівні, – Бузький Ґард.
Лише минулого року проект добудови Ташлицької ГАЕС отримав негативне рішення оцінки впливу на довкілля, і вже тепер, в розпал війни, знову розпочато оцінку впливу на довкілля, очевидно розраховуючи, що увага громадськості зосереджена на війні і протистоянню Росії, а не проекту. Реалізація такого економічно сумнівного та фінансово затратного Проекту не можлива без європейських інвестицій. Саме тому з 2020 р. проект знаходиться на розгляді в Європейському інвестиційному банку для залучення кредиту у розмірі176 млн євро, а рішення банку досі не оприлюднено. НЕЦУ вже звертався до ЄІБ інформуючи про недопустимість таких інвестицій.
Громадськість вірить, що відмова від російських викопних енергоресурсів, та зелений перехід і України, і ЄС може і має відбуватися без шкоди довкіллю, а також культурній спадщині України та європейської цивілізації загалом. Відновлювальні джерела енергії, такі як сонце і вітер, у поєднання із новітніми технологіями накопичення енергії та управління енергосистемами мають замінити небезпечні гідроенергетичні проекти, які в умовах України вбивають наші річки.
Завантажити повний текст Звернення до Голови Представництва ЄС в Україні щодо небезпек проекту Ташлицької ГАЕС для Бузького Ґарду.
В додатку до звернення наведена інформація про екологічні та соціальні ризики проекту добудови Ташлицької ГАЕС.