10-12 грудня в столиці Грузії  відбулася ювілейна 10-а Щорічна конференція Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Вперше в роботі Асамблеї брав участь офіційний делегат від Національного екологічного центру України – голова організації Руслан Гаврилюк.

Асамблея була присвячена символічній 100-ій річниці національної незалежності п’яти країн Східного партнерства – Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії і України. Ця історична дата є лакмусовим папірцем для системної боротьби в країнах Східного партнерства, які знаходяться між демократією і авторитарними режимами. У той же час, для політичної ініціативи Східного партнерства, за рік до 10-ї річниці, прийшов час підвести певні підсумки, а  Європейському Союзу серйозно поглянути на свою політику в регіоні. Відповідно основний фокус Асамблеї був навколо питань подальшого збалансовано, демократичного розвитку регіону і підтримці зобов’язань Європейського Союзу до ініціативи Східного партнерства.

Захід відбувався на високому політичному рівні. Учасників Асамблеї вітав Прем’єр-міністр Грузії Мамука Бахтадзе, а панельні дискусії  проходили у залі засідань Парламенту Грузії.

Учасники Асамблеї обговорювали формат роботи Форуму після нещодавньої реформи та поступ до 20 досягнень Східного партнерства до 2020 р., затверджених Європейською Комісією у грудні 2016 р. та оновлених у липні 2017 р.

Українську національну платформу Форуму Східного партнерства на Асамблеї загалом представляли 20 делегатів, з яких четверо – члени Робочої групи 3 «Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека».

Основна тематична робота Асамблеї відбувалася в форматі засідання Робочих груп. На засіданні Робочої групи 3 були розглянути основні досягнення за 2018 рік, серед яких значну увагу було приділено молдовсько-українській співпраці в сфері громадського контролю за розвитком гідроенергетики в басейні р. Дністер, яка відбувається за участі Національного екологічного центру України. Руслан Гаврилюк поінформував про перші результати роботи міждержавної Дністровської комісії та про результати ознайомчо-навчальної поїздки з питань управління водними ресурсами до Іспанії та Португалії.

Обговорення планів та тематичних напрямів роботи Робочої групи 3 на наступний рік відбувалося в форматі трьох тематичних панельних дискусій – «Довкілля», «Транспорт», «Енергетика». В рамках «довкільної» тематики серед найбільш актуальних для екологічної громадськості 6-ти країн Східного партнерства питань (а це рівень екологічного урядування, перехід на циркулярну економіку, поводження з відходами, знищення лісів, зміна клімату) виділено екологічні впливи гідроенергетики. Гідроенергетика несе екологічні небезпеки не лише в Україні і Молдові, Грузії та Вірменії, але й в Білорусі та Азербайджані, де також просуваються такі проекти без належної екологічної оцінки. На необхідності її впровадження в усіх країнах Східного партнерства через процедури Стратегічної екологічної оцінки та Оцінки впливу на довкілля було загострено увагу, як пріоритетного напряму роботи Робочої групи 3. В рамках панельної дискусії «Транспорт» головою НЕЦУ було порушені питання проекту внутрішньо-континентального водного шляху Е-40, що становить небезпеку для довкілля України, Білорусі і Польщі, та питання врегулювання наростаючих впливів на довкілля у зв’язку із інтенсивним розвитком авіаційного транспорту.

Фінальна промова на Асамблеї була доручена координатору Робочої групи Іні Кошеру, що є символічно з огляду на необхідність посилення довкільних цінностей в регіоні Східного партнерства в цілому, і в кожній країні, зокрема.

Форум громадянського суспільства Східного партнерства є унікальною багаторівневою регіональною платформою громадянського суспільства, що спрямована на сприяння Європейській інтеграції, реформам і демократичним перетворення у шести країнах Східного Партнерства  – Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні. Більш детальна інформація  доступна на веб-сайті Форуму громадянського суспільства Східного партнерства www.eap-csf.eu

Детальна інформація про 10-у Щорічну конференцію Форуму громадянського суспільства Східного партнерства доступна за посиланням http://eap-csf.eu/aa2018/

 

Власна інформація НЕЦУ