Наприкінці липня 2022 р., після чергового оприлюднення Енергоатомом повідомлення про добудову Ташлицької ГАЕС в єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля, громадськість звернулася до органів влади, починаючи від Президента і завершуючи дотичними Міністрами з закликом зберегти Бузький Ґард. Серед адресатів Звернення був і Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. НЕЦУ отримав відповідь від Міністерства. 

Примітним є те, що відповідь на Звернення, що було адресовано саме до Міністра та підписане провідними науковцями України, відомими експертами депутатами Міколаївської обласної ради, громадськими організаціями, надійшла не від Міністра, а його заступника Олександра Краснолуцького. 

Проте основну увага привертає текст відповіді. Хоча Міндовкілля і згадує, що для збереження унікальних природних комплексів сввого часу були створені природно-заповідні об’єкти, які крім того охороняються Бернською конвенцією, на жаль, опущено інформацію про вже здійснений невідворотній негативниий вплив Олександрівського водосховища внаслідок підйому його рівня при будівництві Ташлицької ГАЕС. Міндовкілля, чомусь, не бере до уваги, що територія, яка безумовно потрапляє під затоплення також охороняється на державному рівні як культурна спадщина – є частиною пам’ятки культури національного значення за № 140001-Н «Історичний ландшафт центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорізького».

Міндовкілля посилається на процедуру оцінки впливу на довкілля, хоча й без неї доостаменно відомо, що підйом рівня Олександрівського водосховища призведе до подальшого затоплення Бузького Ґарду та суперечить національному законодавству в сфері захисту довкілля та збереження культурної спадщині, а також міжнародним природоохоронним зобов’язанням України.

Національний екологічний центр України закликає теперішнє керівництво Міндовкілля уважни вивчити питання значимості Бузького Ґарду та пристати на сторону збереження цієї перлини України. 

Завантажити лист Міндовкілля №25/7-11/10257-22 від 09.08.2022 р.