“Миронівський хлібопродукт” попри оприлюднені в ряді ЗМІ заяви його представників про нібито співпрацю та діалог з громадським сектором продовжує й далі уперто ігнорувати позицію місцевих громад.

Так, паралельно з оприлюдненням у пресі заяв МХП про “співпрацю”, у Чигирині (Черкаська область) відбулася протестна акція мешканців села Рацевого. Причиною для проведення акції стали намагання дочірнього підприємства “Миронівського хлібопродукту” – “Перемоги нової” отримати дозвіл на початок розробки змін до Детального плану території на землях Рацівської сільської ради з метою будівництва бригад курників.

Громада Рацевого неодноразово заявляла про свою незгоду з планами МХП по побудові курників на її землях. Протягом 2016 року було декілька спроб провести збори села, відбувались конфлікти за участі невідомих, що не допускали місцеве населення до місця проведення зустрічей. У червні 2016 року було побито місцеву активісту Ніну Мартиновську. У лютому 2017 році чигиринці провели акцію протесту під центральним офісом МХП у Києві.

“Після зустрічі з представниками МХП в головному офісі ми отримали статті, де писали, що “відбувається діалог”, проте відповідь компанії на озвучені нами вимоги залишилась незадовільною. Ми і зараз відверто говоримо про небажаність компанії у наших краях, проте нас не слухають і просто насильно намагаються насадити нам проти волі це будівництво,” – сказала місцева активістка Ніна Мартиновська.

“Під час нашої зустрічі у липні 2017 представники Чигиринської РДА інформували, що компанія не отримувала в них дозволу на початок розробки змін до детального плану території Рацівської сільради – фактично першого кроку дозвільних матеріалів для будівництва. Проте наразі видно, що плани компанія не полишила, і намагається проти волі більшої частини громади все ж проштовхувати свій проект,“ – сказала експерт Національного екологічного центру України Анна Даниляк.

“Такі дії компанії, завуальовані під “діалог”, насправді ведуть до ескалації напруження в громадах. Також, подібні дії не відповідають міжнародним практикам, при тому, що компанія позиціонує себе як така, що діє згідно європейських стандартів та отримує кредити у міжнародних банках – ЄБРР, ЄІБ, також МФК та інші. Тим не менше – громади на Чигиринщині, а також і в інших регіонах України залишаються непочутими. Скільки разів громади мають сказати “ні”, щоб на них більше не тиснули та залишили у спокої?” – зазначила експерт міжнародної мережі Бенквоч Владлена Марцинкевич.

Нагадаємо, “Перемога нова” у листопаді 2016 року повідомило про наміри будувати підприємства з вирощування батьківського поголів’я птиці на цій території. Для цього також було розроблено попередній ОВНС, який протягом періоду коментування було розкритиковано екологами та отримано більше 90 індивідуальних звернень від населення щодо неприпустимості такого будівництва, за яким під Рацевим мало б розміщуватись більше мільйона курей. Представлена на розгляд громадськості проектна документація не може вважатись повноцінною, так як не містить чіткої оцінки впливу на довкілля, як наприклад викиди в атмосферу, використання та забруднення водних ресурсів, маніпуляції із шириною санітарно-захисної смуги та прозорість укладання договорів оренди земельних паїв. З грудня 2016 року компанія так і не надала жодної відповіді на подані зауваження щодо цього проекту.

Контакти для додаткової інформації:
Анна Даниляк
Експерт Національного екологічного центру України
danyliak AT necu.org.ua