У столиці Республіки Молдови м. Кишиневі, з другої спроби, розпочала роботу Дністровська комісія. Причини зриву першої спроби засідання у квітні 2018 р. висвітлені у попередній публікації. Про підсумки початку  роботи Комісії та очікування щодо подальшої роботи далі у матеріалі.

Перше історичне засідання Комісії зі сталого використання і охорони басейну Дністра відбулося 17 вересня 2018 р. у Кишиневі під головуванням співголів Комісії заступника Міністра екології та природних ресурсів України Миколи Кузьо та державного секретаря Міністерства сільського господарства, регіонального розвитку і навколишнього середовища Республіки Молдови Валентини Цапиш. Комісія, що утворена відповідно до статті 6 Договору про співробітництво у сфері охорони і сталого розвитку басейну річки Дністер між Україною та Республікою Молдовою, є ключовим органом міждержавної співпраці для досягнення цілей Договору. В компетенції Комісії, зокрема, є розроблення плану управління басейном Дністра, що має стати ключовим інструментом збереження довкілля в басейні Дністра та самого Дністра, над яким зараз нависла чергова загроза у вигляді будівництва каскаду ГЕС з русловими водосховищами.

Ключовими питаннями першого засідання стали розгляд і схвалення Правил процедур Комісії, задач та напрямків діяльності п’яти робочих груп Комісії, визначення їх голів з обох Сторін Договору. Затверджені наступні робочі групи:

  • стратегічна;
  • з питань планування та управління річковим басейном;
  • з питань надзвичайних ситуацій;
  • з питань моніторингу та обміну інформацією;
  • з питань екосистем і біорізноманіття.

Також було обговорено Правила експлуатації каскаду Дністровських водосховищ до яких Національний екологічний центр України надав свої зауваження. Відповіді від державних органів із відповідними компетенціями на зауваження досі не надано.

Важливою частиною засідання стали презентації результатів роботи  проекту ГЕФ-ОБСЄ «Сприяння транскордонному співпраці і комплексного управління водними ресурсами в басейні річки Дністер» та попередніх результатів аналізу впливу Дністровського гідровузла на екосистеми річки, які підтвердили їх деградацію. Презентації та інші матеріали засідання розміщені на сайті проекту.

Участь представників громадськості в роботі Комісії дозволила оголосити спільну Декларацію Робочих груп 3 Української та Молдовської національних платформ Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, схвалену в Києві 3 липня 2018 р. Декларацію представили учасники Платформ та члени Комісії голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк та експерт Національного екологічного центру Молдови Юліна Кантаражиу. Декларація, яка напередодні засідання Комісії була представлена на Спільному засіданні Робочої групи 3 Форуму Східного партнерства в Брюсселі, закликає заборонити будівництво малих гідроелектростанцій в басейні Дністра, що супроводжуються будівництвом дамб, а також будівництво нових ГЕС на Дністрі, враховуючи його природну, культурну та історичну цінність на ділянці вище Дністровського водосховища. Декларація доступна за посиланнями російською і англійською мовами.

Наступне засідання Комісії заплановано на березень-квітень 2019 року та синхронно до засідання Міжвідомчої комісії має зосередити свою увагу на питанні про встановлення регламенту попусків із каскаду Дністровських водосховищ.

Розраховуємо на максимальну відкритість процесу та долучення громадськості до роботи усіх органів комісії.

Декларація доступна за посиланнями російською і англійською мовами.

За матеріалами НЕЦУ.

no images were found