Правила експлуатації водосховищ Дністровського гідровузла не переглядались 30 років. Враховуючи активну розбудову  Дністровського гідроенерговузла за період останніх 12 років, Правила вважаються морально і технічно застарілими, вони мало відповідають сучасній нормативно-правовій базі, міжнародним зобов’язанням та новим особливостям функціонування каскаду водосховищ. Чернетка нової редакції Правил восени 2017 р. була підготовлена ПрАТ «Укргідропроект», а у квітні 2018 р. розміщена на сайті ПрАТ Укргідроенерго для громадського обговорення.

Згідно зі ст.77 Водного кодексу України «Порядок експлуатації водосховищ визначається правилами, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, для кожного водосховища окремо, а для каскаду або системи водосховищ – за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення».

Оскільки Мінприроди України та Державне агентство водних ресурсів України не оголошували публічних обговорень, процедура обговорення чернетки Правил не була офіційною. Окрім того, низка заінтересованих організацій не була достатньо поінформована про наявність чернетки, можливість її коментування та власне процес прийому коментарів.

14-го червня 2018 року в Оргуському центрі Мінприроди України при підтримці проекту ГЕФ/ОБСЕ «Сприяння транскордонної співпраці та комплексному управлінню водними ресурсами в басейні річки Дністер» та головуванням заступника Міністра Миколи Кузьо відбулося обговорення Правил за участі розробників, представників Мінприроди , Держводагенства, громадськості, експертів зазначеного проекту. Учасниками зустрічі було погоджено, що подальший процес роботи з коментарями бере на себе проект ГЕФ/ОБСЕ з метою підготовки публічної презентації нової редакції Правил на 1-му офіційному засіданні Дністровської басейнової комісії, що заплановано на 17 вересня 2018 року.

Національний екологічний центр України представив свої коментарі до чернетки Правил, з яким можна познайомитись за посиланням.

 

Віктор Мельничук,
viktor.p.melnychuk@gmail.com