zveroferma_Shulgovka228 жовтня 2014 року в Дніпропетровську почала діяти спеціальна робоча група з аналізу екологічних та соціальних наслідків будівництва звіроферми в Шульгівці. Ця група була створена розпорядженням голови обласної державної адміністрації після акції протесту «НІ будівництву звіроферми в Шульгівці». До її складу увійшли представники державних контролюючих органів, місцевої влади, громадських екологічних організацій, включно із “Голосом Природи” та НЕЦУ. Виступ жителів Шульгівки проти будівництва звіроферми поставив керівництво Дніпропетровської області в складну ситуацію. Створення робочої групи є першим позитивним результатом організованого суспільного протистояння порушенню прав місцевих громад. В ході першого засідання групи були виявлені серйозні порушення процедури оренди землі забудовником, а також ряд фактів, що свідчать про незаконну діяльність органів влади та корупцію. Розгляд питань, пов’язаних з безпекою технології виробництва, екологічними та соціальними ризиками, перенесено на наступне засідання через неготовність забудовника надати робочій групі необхідну технічну документацію.

За словами місцевих громадських активістів, несерйозне ставлення влади до ідеї створення робочої групи може стати причиною нових акцій протесту.

Перш, ніж зробити висновок щодо доцільності будівництва звіроферми в с. Шульгівка, члени робочої групи детально розглянуть наступні питання:
– побиття активістів під час мирної акції протесту в селі Шульгівка та нездатність органів влади забезпечити охорону порядку;
– законність виділення землі під будівництво звіроферми;
– використання землі власником за цільовим призначенням;
– стан процесу реалізації проектів національного парку «Орільський» та регіонального ландшафтного парку «Петриківський»;
– наявність або стан розроблення генерального плану розвитку Петриківського району;
– наявність у ТОВ «ВБК» Агропромінвест» професійного та практичного досвіду в сфері тваринництва;
– розгляд технологічного процесу вирощування норки з метою його корекції та зменшення негативного впливу на навколишнє середовище;
– екологічні та соціальні наслідки будівництва звіроферми.

Перше засідання робочої групи пролило світло на історію просування проекту будівництва звіроферми і допомогло виявити ряд істотних порушень. Дискусія почалася з обговорення питання про законність виділення землі. Виявилося, що забудовник незаконно використовував землю, яка була виділена фізичним особам для ведення особистого сільського господарства.

Про те, як в сучасних умовах можна користуватися землею в обхід законодавства, зі знанням деталей і тонкощів цих схем розповів головний архітектор Петриківського району Андрій Омельченко. Ймовірно, агробізнес довгий час успішно користувався цими рекомендаціями, однак в Шульгівці ця схема не спрацювала через протест мешканців. Другим питанням, яке обговорювалося, став процес узгодження будівництва з місцевим населенням. З’ясувалося, що керівництво Петриківського району винесло на громадське обговорення план будівництва, який перед цим не був схвалений обласною містобудівною радою. Документацію розглядали в області, виявили серйозні недоліки і відправили на доопрацювання. Питання про те, на якій підставі недопрацьований документ був виставлений Петриківської владою на громадське обговорення, залишився без відповіді. Найбільше здивування у членів робочої групи викликала розповідь про те, що місцева влада Шульгівки в особі сільського голови та депутатів ходила по домівках жителів і збирала підписи на підтримку будівництва звіроферми.

Присутні на засіданні робочої групи представники науки висловили свою стурбованість тим, що звіроферму збираються будувати на землях, зарезервованих під створення національного заповідника «Орільський».

На думку фахівця з промислового тваринництва НЕЦУ Наталії Коломієць, Шульгівка – це не поодинокий випадок. Конфлікти через екологічні та соціальні наслідки промислового тваринництва – це проблема національного масштабу. Схожі ситуації були у Вінницькій, Івано-Франківській, Полтавській, Чернігівській областях. Необхідно змінити процес ухвалення рішення щодо будівництво промислових ферм щоб саме громади були основними учасниками в прийнятті рішень. Крім того, варто переорієнтувати державну політику на розвиток малого та середнього фермерства, а не на підтримку великих промислових об’єктів.

Організація «Голос природи» обурена тим, що агробізнес під виглядом створення нових робочих місць намагається захопити заповідні землі. «Незаконне будівництво великої звіроферми в селі Шульгівка створило конфлікт, який вийшов за межі Дніпропетровської області, оскільки мова йде не тільки про безпеку жителів маленького села, а й про необхідність врятувати національний заповідник «Орільський», – заявив Євген Колішевський, виконавчий директор екологічної організації «Голос Природи». – «В ході роботи спеціальної комісії ми змогли побачити, як працюють корупційні механізми, що дозволяють захоплювати заповідні землі. Нам вдалося зрозуміти причини, з яких у Петриківському районі гальмується робота зі створення заповідників, погодження паспорта Блакитного озера, дослідження причин отруєння дітей водою з колодязів в селі Єлизаветівка, фіксування несанкціонованих поховань промислових відходів птахофабрик і свиноферм, а також з боротьби з іншими екологічними злочинами».

За більш детальною інформацією звертайтесь:
Евгений Колішевский
виконавчий директор ГО “Голос Природи”
тел. + 38 067 6811316
golos1999 [at] gmail.com
www.voice.dp.ua