Українські громадські природоохоронні організації підготували звернення до ЄБРР, найбільшого фінансового інвестора в Україні, із вимогою не знижувати стандарти банку у сфері охорони біорізноманіття.

Проект оновленої екологічної політики ЄБРР, винесений на громадське обговорення наприкінці січня цього року, тепер відкрито допускає проекти і у заповідних зонах, і у критичних ареалах, а ціль збереження біорізноманіття не ставиться як така, а натомість “має бути збалансована з потенціалом для оптимального використання численних економічних цінностей біорізноманіття”.

В Україні стандарти та вимоги ЄБРР до проектів вважаються своєрідним взірцем та орієнтиром для інвесторів щодо “найкращих практик” у Європі, в тому числі і у сфері охорони довкілля. Зважаючи на численні випадки недотримання інвесторами норм українського природоохоронного законодавства, зниження планки природоохоронних вимог ЄБРР може призвести до появи і, що найгірше, фактичної реалізації нових проектів на територіях ПЗФ, особливо цінних територіях, оселищах вразливих видів, що потребують охорони, тощо.

Ми просимо банк в першу чергу:
– включити у свою екологічну політику визначення “заборонних зон”, де жодна промислова діяльності не може фінансуватися;
– вимагати проведення якісної ОВНС проектів, яка оцінюватиме усі значимі впливи до прийняття остаточних рішень щодо їх фінансування;
– посилити вимоги щодо розкриття екологічної інформації в рамках проектів категорії В (згідно класифікації ЄБРР).

Повний текст листа:

Звернення природоохоронної громадськості України до Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР)