Під час слухань у Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування щодо зеленого курсу України 22.12.2020 Віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заначила, що Україна вже робить перші кроки у формуванні свого внеску до Європейського зеленого курсу, ухваливши Закон України «Про внутрішній водний транспорт».

НЕЦУ вважає за обов’язок поінформувати Віце-прем’єр-міністерку щодо суттєвих недоліків ухваленого Закону, можливих тяжких наслідків у разі його застосування в ухваленій редакції, та що він ніяк не наближає Україну до Європейського зеленого курсу (лист від 04.01.2021, № 20-02).

Найперше Закон ухвалено з порушенням Регламенту Верховної Ради.

По друге – Закон руйнує базові принципи регулювання діяльності на землях водного фонду (тобто на річках, водоймах, морях), бо вилучає русло річки із категорії земель водного фонду і розв’язує руки для безконтрольної діяльності на річках.

Закон скасовує категорію захищених земель «прибережні захисні смуги». Замість них вводяться «смуги річкових шляхів», виробнича діяльність на яких не контролюється відповідно до Водного кодексу.

Закон створює передумови до будівництва річкового шляху Е40 (Гданськ – Херсон), економічна доцільність якого не доведена.

Екологічна спільнота не лише України неодноразово виступала із серйозними застереженнями проти втілення такого задуму. На думку опонентів проєкт є збитковим. Його реалізація впаде додатковим тягарем на слабку економіку України і кожен українець змушений буде платити за помилку нинішніх керівників, які у захваті від цього проєкту.

Варто принагідно підкреслити, що проєкт річкового шляху Е40 (Гданськ – Херсон) в Україні не пройшов ні стратегічної екологічної оцінки, ні оцінки впливу на довкілля.

Зазначені зміни у природоохоронному законодавстві призведуть до посиленої деградації річок, які вже тепер перебувають у критичному стані.

Повне наше звернення можна прочитати тут:
Звернення НЕЦУ щодо Закону України “Про Внутрішній водний транспорт” (pdf)