Низка відомих українців підтримала ініційоване Національним екологічним центром України звернення до Президента України, депутатів Верховної Ради, Прем’єр-міністра України, міністра захисту довкілля та природних ресурсів, міністра культури та інформаційної політики, а такожголови представництва ЄС в Україні з листом, у якому звертають увагу високопосадовців на проблеми збереження культурної та природної спадщини нашої держави. А конкретно, мова йде про Бузький Ґард – унікальну природну та культурну пам’ятку українського народу, якій загрожує повне знищення через затоплення водами Олександрівського водосховища внаслідок реалізації проекту добудови Ташлицької ГАЕС як частини Південноукраїнського енергокомплексу.

Бузький Ґард – серце Гранітно-степового Побужжя, одного із семи природних чудес України. Він є частиною європейської Смарагдової мережі, яка об’єднує особливо цінні природні європейські території. З набуттям незалежності України для збереження цієї унікальної території був створений Регіональний ландшафтний парк «Гранітно-Степове Побужжя», а згодом Національний природний парк «Бузький Ґард», до заповідної зони якого тепер входить урочище Бузький Ґард. Дивовижна геологічна історія території обумовила значну кількість унікальних об’єктів живої природи – реліктів та ендеміків. Тут було виявлено значну кількість видів рослин і тварин середземноморських та гірсько-альпійських за походженням, виявлено 86 представників флори і фауни, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного списку.

Проте ні дивовижна природна цінність, ні виняткове історичне значення не гарантують збереження цієї унікальної та надзвичайно важливої для України території. Причина тому – Південноукраїнський енергокомплекс, а саме Ташлицька ГАЕС. Для цілей цього проекту радянських часів безпосередньо в руслі Південного Бугу створено Олександрівське водосховище, водами якого вже затоплено частину унікальних територій, а зараз ще частину планується затопити теперішнім проектом підняття рівня до відмітки +20,7 м.

Наразі ініційований НАЕК «Енергоатом» проект добудови Ташлицької ГАЕС, який передбачає затоплення Бузького Ґарду, проходить оцінку впливу на довкілля, що здійснює Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. У разі позитивного висновку Міндовкілля наступним кроком може стати прийняття Указу Президента про зміну меж Національного природного парку «Бузький Ґард» для вилучення цих унікальних територій з-під охорони держави. Крім того, проект поданий на розгляд до Європейського Інвестиційного Банку на отримання фінансування.

Відтак, підписанти звернення закликають високопосадовців взяти до уваги зазначені аргументи і відмовитися від планів добудови Ташлицької ГАЕС. Адже разом із затопленням Бузького Ґарду під воду піде не лише унікальна природна територія, але й історична пам’ятка України.

Деталі звернення (адресанти, підписанти, заклики до високопосадовців) читайте у pdf-вкладенні.
Звернення до високопосадовців із закликом захистити Бузький Ґард.pdf