Національний екологічний центр України та Дружина охорони природи м.Києва «Зелене Майбутнє» виступають з ініціативою відмови від спалювання листя, стерні та сухої трави на загальнодержавному рівні. Протягом багатьох десятиліть в українців вироблялась звичка спалювати восени опале листя та стерню на полях. Для багатьох осінь асоціюється з купами палаючого листя і запахом диму. Тому практично ніхто не задуміється, як це впливає на природу і на нас самих. На думку природоохоронних організацій, настав час відмовитись від цієї шкідливої звички. І свій вклад у це повинен зробити кожен українець.

Спалювання опалого листя вивільняє у повітря накопичені протягом року радіонукліди і вихлопи автомобілів; разом з листям горить пластикове та гумове сміття, що викидає у повітря додатково до 70 хімічних сполук, серед яких і діоксини. Більшість українців мають алергію на дим і страждають від неї щороку, думаючи що страждають на осінні вірусні захворювання. Тож кожен хто спалює листя – порушує конституційні права всіх українців на безпечне для життя і здоров‘я довкілля (ст.50). А кожен хто бореться з цим, відповідно – захищає свої права і права всіх інших громадян. Спалювання стерні також може стати причиною вигоряння прилеглих до полів природних ділянок, лісових пожеж та пожеж в населених пунктах а також коротких змикань на високовольтних лініях електропередач.

Для природи спалювання листя значить вигоряння коріння та насіння трав, пошкодження коріння дерев, загибель зимуючих у листі корисних комах (таких як сонечка), виснажування грунту та забруднення атмосфери. Детальніше про шкоду від спалювання рослинних залишків можна прочитати в спеціальній довідці.

Спалювання рослинних залишків суворо заборонено в Україні статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 16 та 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», пунктами 3.6.14. та 3.7.1. «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», пунктами 3.6 та 6.4.2. «Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України» та законодавством україни про охорону земель. За будь-яких обставин ніхто не має права самовільно спалювати листя, траву чи стерню. І законодавчі вимоги дійсно підкріплені необхідністю боротись з цією проблемою. Втім, із цими вимогами законів, як і з багатьома іншими, українці дуже часто не рахуються.

Так, вже в цьому році ще від часу серпневої посухи розпочато масове випалювання сухої трави, є безліч фактів спалювання опалого листя. Тим більше, починаючи з 2008 року вперше в Україні з‘явилась тенденція до самовільного спалювання лісосмуг. Люди свідомо підпалюють захисні лісосмуги, лісопосадки та навіть ділянки лісу. Після того, як нсадження пошкоджується вогнем, його можна безперешкодно вирубати на дрова або продаж. Деревина ж при цьому лишається, як правило, неушкодженою. Вже зараз в Україні вогонь знищив десятки тисяч кілометрів лісосмуг і лісопосадок. Якщо ця тенденція продовжиться, вже у найближчі 2-3 роки будуть зруйновані шляхи міграції багатьох тварин, невід‘ємно пов‘язані з лісосмугами, а на полях, позбавлених захисту від вітру, розпочнеться потужна вітрова ерозія і опустелювання. Таким чином, випалювання лісосмуг, яке так завзято почали несвідомі українці по всій країні вже у найближчі роки вкількатеро скоротить показники урожайності українського поля і на його відновленя слід буде витрати не одне десятиліття.

 • Ми закликаємо кожного українця стати на перешкоді спалюваню рослинних залишків і лісосмуг. Ми просимо кожного відмовитись від будь-якого спалювання рослинних залишків та докласти всіх зусиль, щоб цього не робили інші.
  • В разі виявлення вами фактів спалювання рослинності, негайно звертайтесь до міліції та екологічної інспекції; викликайте пожежну охорону. Зразок скарги (завантажити).
  • В разі, коли винуватець підпалу відомий і це можна довести, просимо звератись до прокуратури.
  • Повідомляйте нам про відомі вам факти за адресою vasyliuk at gmail.com (з приміткою в назві листа «Зупинимо пал!») або 01025, Київ-25, а/с 89, НЕЦУ.
 • Ми закликаємо Державну екологічну інспекцію України, Міністерство внутрішніх справ України, Мінстерство надзвичайних ситуацій України та інші контролюючі органи з максимальною уважністю взятись за проблему спалювання рослинності, особливо зараз, коли підпали набули максимальних масштабів. Чим більше буде прецедентів реального притягнення винуватців до відповідальності, тим менше випадків підпалів буде в принципі.
 • Ми звертаємось до Кабінету Міністрів України з проханням посилити контроль території України в небезпечний період підпалів сухої рослинності та підняти штрафи за підпали сухої рослинності і особливо степів та лісосмуг до десятків та сотень тисяч гривень. (завантажити текст)
 • Ми просимо Кабінет Міністрів України розробити Програму відновлення вітрозахисних лісосмуг на українських полях на місці тих, що були пошкоджені вогнем. Без цього, компенсувати втрати неможливо. Що ж стосується існуючих лісосмуг, є підстави говорити про їх розширення. (завантажити текст)
 • Ми закликаємо Кабінет Міністрів України запровадити телефонний номер, за яким можна звертатися з разі виявлення підпалу стерні або пожеж в лісосмугах за межами населених пунктів, який був би єдиним для всієї території України та, бажано, набирався безкоштовно з мережі телефонів-автоматів та мобільних телефонів. (завантажити текст)
 • Ми закликаємо Міністерство житлово-комунального господарства України запровадити практику облаштування при кожному з управлінь (комунальних підтриємств) утримання зелених нсаджень («Зеленбуд», КП УЗН) облаштувати копостні ями, в яких утилізуватиметься зібране в міських парках опале листя. Отриманий компост стане безкоштовним добривом для міських клумб та газонів. Таким чином, буде припинено спалювання листя та буде отримано реальний шлях виготовлення компосту для кожного з українських міст, що не потребує практично жодних фінансових затрат. (завантажити текст)

Також ми закликаємо всіх небайдужих до проблеми палу приєднуватись до наших пропозицій до Кабінету Міністрів України та відсилати від себе листи підтримки наших ідей, зразок яких можна завантажити з цього сайту.