Активісти Національного екологічного центру України (НЕЦУ) сподіваються, що кримська влада якнайшвидше оголосить Планерну гору поблизу Коктебеля об’єктом природно-заповідного фонду, і не відкладатиме цю справу надовго.

«Ми сподіваємося, що кримська влада дослухається до вимог захисників природи та пілотів, і виконає постанову Верховної Ради про створення на горі Клементьєва об’єкту природно-заповідного фонду. І зробить це якнайшвидше», – заявив заступник голови НЕЦУ Олексій Василюк.

Тиждень тому на засіданні кримська Координаційна рада з питань формування національної екологічної мережі прийняла рішення, що гора Клементьєва має стати об’єктом природно-заповідного фонду. На засіданні прийняли рішення у короткий термін розглянути проект створення Регіонального ландшафтного парку «Повітроплавальний комплекс Узун-Сирт, гора Клементьєва», орієнтовною площею 870 га. Кримські депутати це питання ще не розглядали.

Нагадаємо, восени минулого року на Планерній горі зявилися стовпчики для позначення ділянок. З’ясувалося, що Кіровська райдержадміністрація виділила тут 81 ділянку по 2,4 га та 30 ділянок по 0,12 га. Земля була виділена під фермерські господарства та пасіки, але майже одразу її почали перепродавати. На початку цього року на 24 ділянки уже були видані державні акти.

Громадські організації та пілоти виступили проти розпаювання та забудови гори, оскільки будь-які будівлі можуть знищити аеродинамічні особливості гори, і зробити її непридатною для польотів.

У січні активісти НЕЦУ та Дружини охорони природи «Зелене майбутнє» написали листи із вимогою припинити видачу земель, та організували підготовку акту про природну цінність цієї гори. Згідно з актом, який розробили співробітники Карадазького природного заповідника, на горі росте 708 видів рослин, 49 з яких внесені до Червоної книги України.

Наприкінці січня прокуратура Криму з’ясувала, що виділені ділянки знаходяться в охоронюваній зоні аеродрому, і тому їх використання має обмеження. Через порушення Земельного та Повітряного кодексів України, прокуратура рекомендувала Раді міністрів Криму відмінити прийняті районом держакти на землю на горі.

У березні народні депутати України проголосували за постанову «Про заходи щодо збереження території гори Клементьєва», зокрема, оголосити гору об’єктом природно-заповідного фонду. Також Верховна Рада постановила припинити надання у власність та користування земельних ділянок на горі.

Після цього багато власників земельних ділянок написали заяви про відмову від ділянок на горі, прокуратура подала позови та апеляції по іншим ділянкам, а Рада міністрів Криму відмінила рішення районної влади, за якими держакти на землю ще не були видані їхнім власникам.

Гора Клементьєва – одне з кращих місць в Україні, де можна літати на планерах, парапланах та дельтапланах. Тут тренуються пілоти ще з 1923 року. Зі схилів цієї гори літали авіаконструктори Олег Антонов, Олександр Яковлєв, Сергій Іллюшин, академік Сергій Корольов.

Cайт пілотів-захисників гори можна переглянути за посиланням:
http://www.klemuha.ru