Збалансований розвиток басейну Дністра неможливий без збереження його екосистем. До такого висновку дійшли учасники семінару «Програма розвитку гідроенергетики до 2026 року: регіональний рівень (басейн Дністра)», що відбувся 28 липня у Чернівцях. Даний семінар був присвячений проблемам гідроенергетичної забудови річки Дністер, участь у ньому взяли науковці, представники влади та громадськості.

Учасники семінару відзначили неприпустимість реалізації проектів будівництва руслових ГЕС на Дністрі, а також говорили про необхідність дослідження та експертного обговорення у суспільстві техногенних та екологічних ризиків добудови Дністровської ГАЕС.

Виступаючи перед учасниками семінару голова Чернівецької ОДА Олег Стецевич наголосив на важливості експертної громадської оцінки проектів будівництва ГЕС на Дністрі для прийняття виваженого рішення.

На семінарі обговорювались альтернативні сценарії розвитку басейну Дністра з врахуванням екосистемного підходу та розглядались інструменти залучення громадянського суспільства до прийнятті рішень щодо розвитку гідроенергетики в басейні.

Окрему увагу було приділено проблемі інформування населення регіону про важливість збереження довкілля, об’єктивного висвітлення загроз, які несуть гідроенергетичні проекти на Дністрі. Учасники семінару домовились про об’єднання зусиль в цьому напрямі.

Учасники наголосили на необхідності посилення впливу громадськості на процеси імплементації норм європейського права в національне законодавство та їх впровадження у практику, що є також зобов’язанням України за Угодою про асоціацію. Йшлося про застосування процедур стратегічної довкільної оцінки, оцінки впливу на довкілля, оцінки збалансованості гідроенергетичних об’єктів тощо.

Учасниками семінару ухвалено резолюцію, що містить бачення Дністра як основи збалансованого розвитку його басейну, та не обмежується так званим «гідроенергетичним потенціалом».

Метою проекту «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів», що здійснюється Національним екологічним центром України, є залучення громадськості до реалізації реформ в енергетичній сфері шляхом використання інструментів передбачених Угодою про асоціацію.

Проект реалізується під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС і Української національної Платформи Форуму Східного Партнерства, та фінансується Європейським Союзом та Міжнародним фондом «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія».

*Окремі думки, висловлені в матеріалах та озвучені на заході, є особистою позицією промовців і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Додаткова інформація: