За критику стану безпеки українських АЕС НАЕК «Енергоатом» подала позов до суду на Всеукраїнську громадську організацію «Національний екологічний центр України».

Предметом позову став прес-реліз НЕЦУ від 15 травня 2015 про те, що стан другого енергоблоку Южно-Української АЕС не відповідає усім вимогам для безпечної подальшої експлуатації у режимі виробництва електроенергії. Також НЕЦУ тоді повідомив, що рішення про можливість роботи блоків після вичерпання проектного строку експлуатації приймаються без достатніх на те обґрунтувань.

Фото: Вадим Кантор, Greenpeace.
Фото: Вадим Кантор, Greenpeace.

У квітні цього року на блоці № 2 Южно-Української АЕС виявлено 41 відступ від норм та стандартів безпеки і блок на даний час немає дозволу на подальше виробництво електроенергії. Також на блоці не було виконано цілий ряд заходів із підвищення безпеки, про що йдеться в офіційних документах державного регулюючого органу у сфері ядерної та радіаційної безпеки – Держатомрегулювання.

«Ми отримали судовий позов проти нас фактично за те, що назвали речі своїми іменами, – каже Ірина Головко, координатор кампаній НЕЦУ у сфері енергетики. – Енергоблоки, на яких є відхилення від вимог безпеки і де не виконано десятки заходів із підвищення безпеки, вочевидь, не є повністю безпечними і ми вважаємо своїм обов’язком інформувати про це суспільство».

Станом на 30 червня на українських атомних енергоблоках залишається близько 60 невиконаних заходів з підвищення їх безпеки, запланованих до виконання на 2015 рік. За перше півріччя 2015 року було виконано лише 23 заходи [2].

З 2010 року українські екологічні організації – НЕЦУ, Екоклуб-Рівне та інші працюють над тим, аби рішення щодо понадпроектної роботи українських атомних енергоблоків приймалися в Україні з залученням громадськості та проведенням екологічних оцінок відповідно до міжнародних вимог.

«Згідно з міжнародними конвенціями [1] Енергоатом повинен враховувати думку громадськості. Замість цього він судиться з громадською організацією і не використовує конструктивну критику для підвищення рівня безпеки АЕС», – коментує експерт Національного екологічного центру України Тетяна Вербицька.

«У позовній заяві Енергоатому стверджується, що діяльність НЕЦУ “формує недовіру суспільства до атомної енергетики“, – підсумовує Юрій Урбанський, виконавчий директор НЕЦУ. – Насправді ж недовіра до атомної енергетики існує у суспільстві через серйозні аварії на АЕС та невирішеність ключових проблем галузі як то довгострокове поводження з відходами та залежність від Росії».

Перше засідання суду у цій справі відбулося 27 серпня у Господарському суді міста Києва. За недостатністю доказів суд перенесли. Наступне засідання заплановане на 28 вересня 2015 року.

Контакти для ЗМІ:

Ірина Головко,
координатор кампаній у сфері енергетики НЕЦУ та
CEE Bankwatch Network в Україні
Тел.: +38 (050) 647-67-00
iryna AT bankwatch.org

Тетяна Вербицька,
експерт Національного екологічного центру України з енергетичної політики
tanya AT necu.org.ua

1 Конвенція Еспо – Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, ратифікована Україною 1999 р.
Орхуська Конвенція – Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля

2 Виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України у І-му та ІІ-му кварталах 2015 року: http://www.energoatom.kiev.ua/files/file/ntr_ccsup_2015_1_ua.pdf
http://www.energoatom.kiev.ua/files/file/ntr_ccsup_2015_2_ua.pdf