img_6745-1

В Україні можуть почати будувати шкідливі для довкілля об’єкти і не зважати на думку громадськості. Це може статися через відміну екологічної експертизи для ряду будівельних документів, що її пропонує Міністерство регіонального розвитку і будівництва у законопроекті „Про регулювання містобудівної діяльності” (попередня назва „Про удосконалення дозвільної системи у будівництві”) [1].

Загалом, цим законопроектом передбачається зменшити кількість потрібних дозволів для забудовників, зокрема, видалити проведення екологічної експертизи для ряду документів. Водночас, саме законом України „Про екологічну експертизу” передбачене громадське обговорення проектів будівництва екологічно шкідливих проектів.

„Відмінивши обов’язковість екологічної експертизи, керівництво держави дозволить забудовникам більше не радитися із громадськістю щодо якості проектів, навіть із тими людьми, що житимуть поряд зі шкідливим будівництвом”, – пояснює експерт Національного екологічного центру України Олексій Пасюк.

Згідно з законопроектом, екологічну експертизу не потрібно буде проводити для майже всіх нових будівництв, навіть для проектів будівництва та техніко-економічних обґрунтувань атомних електростанцій.

„Намагаючись полегшити життя інвесторів-забудовників, Мінрегіонбуд водночас не зважає на те, що в Україні тепер можна буде законно будувати будь-що на шкоду для людей та довкілля”, – каже Олексій Пасюк.

Він додає, що якщо кращим способом підтримати будівництво було би скористатися досвідом Європи, де для підтримки будівельників у період кризи підтримували програми по утепленню будинків та інші заходи з енергозбереження.

На думку юристів та екологів, відсутність екологічної експертизи ряду будівельних документів суперечить нормам не тільки українського, а й міжнародного законодавства. Зокрема, обов’язкове проведення екологічної експертизи передбачене Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища”. З міжнародних документів, ратифікованих Україною, це Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті та Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості у прийнятті рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля.

Українські природоохоронці та юристи вимагають обов’язкового громадського обговорення цього законопроекту ще до того, як його передадуть у Кабінет Міністрів України. Зокрема, свої зауваження до законопроекту уже надіслали Всеукраїнська екологічна ліга [2] та «Екологія Право Людина». Тим більше, що зараз у проекті закону зазначено, що при його прийнятті консультація із громадськістю не потрібна.

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Олексій Пасюк,
Експерт Національного екологічного центру України
opasyuk AT bankwatch.org
044 238 62 60

Примітки для редакторів:

[1] Законопроект «Про регулювання містобудівної діяльності»:
http://www.necu.org.ua/wp-content/uploads/proekt_zakonu_101108.pdf

Пояснювальна записка до законопроекту:
http://www.necu.org.ua/wp-content/uploads/poyasn-zapyska_101108.pdf

Порівняльна таблиця до законопроекту:
http://www.necu.org.ua/wp-content/uploads/porivn-tablytsya_08_11_2010.pdf

[2] Зауваження до законопроекту Всеукраїнської екологічної ліги:
http://www.ecoleague.net/5623003-169-2407.html

Фото: green-front.livejournal.com