Питання подовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української атомної електростанції (ЮАЕС) є питанням національного значення і не може обговорюватися тільки на локальному рівні. Про це сьогодні заявили фахівці Національного екологічного центру України, підкреслюючи також неприпустимість прийняття рішення щодо можливості роботи блоку у понад проектний термін до того як будуть виконані усі заплановані заходи модернізації.

«Проведення громадських слухань всього за місяць до прийняття рішення по енергоблоку і лише у містах, які знаходяться у 30-ти кілометровій зоні спостереження ЮАЕС не може вважатися вичерпним і своєчасним залученням громадськості до прийняття таких важливих рішень, як того вимагає Оргуська конвенція, – вважає Ірина Головко, експерт з енергетичної політики НЕЦУ, – Питання такого рівня мають обговорюватися в Києві та принаймні найближчих обласних центрах до ЮАЕС».

Також експерти НЕЦУ вважають небезпечним те, що згідно оприлюднених документів НАЕК «Енергоатом», багато заходів підвищення безпеки енергоблоку не будуть впроваджені раніше кінця 2013 року.

«Переважну більшість заходів, розроблених за результатами переоцінки безпеки енергоблоку №1 планується впровадити до вересня – грудня 2013. Тобто ще цілий понад проектний рік блок буде продовжувати працювати без належної модернізації , – продовжує Ірина, – Це небезпечно і регулятор не повинен давати дозвіл на продовження терміну експлуатації доки всі заходи не будуть виконані. Особливо зважаючи, що аналіз важких запроектних аварій для ЮАЕС досі не виконано – як можна стверджувати про безпечність роботи станції, якщо аналізу і відповідних заходів по запобіганню серйозних аварій просто не існує».

Нагадаємо, 31.12.2012р. закінчиться проектний 30-ти річний термін експлуатації енергоблоку №1 ЮАЕС. НАЕК «Енергоатом» готує блок до роботи у надпроектний строк, і у зв’язку з цим, з 16 жовтня по 17 листопада 2012 року проводив процес громадського обговорення питань продовження терміну його експлуатації.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ірина Головко
Національний екологічний центр України
Роб: +38 044 238 62 60
Моб:+38 050 6476700
e-mail: iryna AT bankwatch.org
necu.org.ua

Примітки:

1.Про слухання, що завершилися у суботу: http://www.sunpp.mk.ua/ru/news/news_sunpp/762

2.Повний текст коментарів НЕЦУ до проекту подовження терміну експлуатації ЮАЕС:
https://necu.org.ua/wp-content/plugins/wp-download_monitor/download.php?id=214