Дим з Чорнобильської Зони відчуження, яка потерпає від лісових пожеж, віднесло на північ на безлюдні території України та Білорусії. Загрози серйозного радіаційного зараження немає. Про це повідомив голова Національного екологічного центру України Ярослав Мовчан.

П. Ярослав зауважує, що кожна пожежа несе у собі небезпеку, проте якоїсь особливої загрози поки немає, крім того, що ця пожежа зачіпає частину лісів, які свого часу зазнали впливу після вибуху 4-ого реактора.

«Мова йде про те, що частина задимлення від цієї пожежі була віднесена на північ. На щастя, не було вітру, який міг би рознести далі. Про це можна судити з матеріалів космічних світлин і з повідомлень ДСНС України, про те, що пожежа локалізована», – коментує еколог.

Що ж до причин пожежі, то Ярослав Мовчан вважає, що цей випадок потрібно ретельно розслідувати. Також він припустив, що винуватцями лиха можуть бути люди, які незаконно вирубували ліс у Зоні відчуження.

«Якщо дійсно було кілька місць, звідки поширювався вогонь, то можна думати, що було щось типу підпалу. Але поки це не доведено. Тому вважаємо, що це – злочинна недбалість. Кілька тижнів тому я у Twitter зустрів інформацію, що у Зоні активно вирубують ліс, нібито на продаж деревини до Китаю. Важко сказати, наскільки ця інформація відповідає дійсності. Але якщо у тих місцях, де була пожежа, будуть знайдені сліди лісорозробок, то це буде наводити підозри на тих, хто там працював», – коментує він.

Крім того, п. Мовчан не відкидає версій того, що пожежа у Чорнобильській зоні могла бути викликана сезонним підпалом сухої трави:

«Досі є багато людей, які вважають, що добре спалювати пожнивні залишки. Можливо, хтось підпалив просто сухе листя чи траву, залишив багаття. Тому варто говорити про широку роз’яснювальну роботу щодо небезпеки таких підпалів. Цю звичку потрібно викорінювати через освіту, інформування, запобіжні заходи, через систему моніторингу, раннього виявлення пожеж і, звичайно, покарання тих, хто підпалює».

Як повідомляє ДСНС, станом на 6 годину 29 квітня фронт пожежі оточено і зупинено. Гасіння осередків загорання триває.