Мешканці Хмельницького та Острога виступили проти будівництва ще двох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції (№3 та №4). Свою категоричну незгоду вони висловили під час громадських слухань, що відбулися з 11 по 13 травня.
Водночас, мешканці інших двох міст, де проходили слухання, – Нетішина та Славути – підтримали спорудження нових блоків. При цьому вони найбільше обговорювали саме нові фінансові надходження від будівництва до місцевих бюджетів.
На громадські обговорення в усіх чотирьох містах був винесений проект Оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС). Це – частина Техніко-економічного обґрунтування проекту ХАЕС-3,4, яке так і не було оприлюднене у повному обсязі. Проте, навіть оприлюднений проект ОВНС має цілий ряд критичних недоліків, які не дозволяють взяти за основу нинішній варіант.
«В ОВНС необґрунтовано не розглянуті наслідки аварій з руйнуванням захисного ковпака, наприклад, викликаного падінням літака. Ковпак може витримати падіння літального апарату масою до 5,7 тонн. Це знаменитий кукурузник Ан-2. Сучасні пасажирські лайнери мають масу 70 і більше тонн. Падіння такого літака призведе до руйнування будівлі реактору, пошкодження як активних, так і пасивних систем безпеки. Це малоймовірно, але це реальний сценарій для аварії за типом Фукусіми. Все це разом означає, що ризики проекту дуже недооцінені», – наголошує Андрій Ожаровський, фізик-ядерник з міжнародного екологічного об’єднання „Беллона”.
На іншій проблемі – як поводитися із надзвичайно шкідливим відпрацьованим ядерним паливом – наголосив Голова Ради рівненського „Екоклубу” Андрій Мартинюк.
«Запропонований нам сьогодні ОВНС не містить жодної інформації про поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходам, так само як і про зняття блоків з експлуатації. А це і створює основний негативний вплив на довкілля та здоров’я людей, який виникає у результаті спорудження блоків. І вони просто ігноруються атомниками. Присутні представники Енергоатому та Хмельницької АЕС не змогли назвати навіть приблизної величини коштів, необхідних на поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами. Як при цьому можна говорити про якийсь економічний ефект, мені взагалі не зрозуміло», – заявив Мартинюк.
З усіх чотирьох міст, де відбулися слухання, тільки Хмельницький не входить у 30-кілометрову зону спостереження ХАЕС, тому формально оператор атомних електростанцій України НАЕК Енергоатом міг не організувати тут слухання. Тому те, що громада Хмельницького сама виступила з ініціативою провести слухання, говорить про високий рівень занепокоєння громадськості регіону цим небезпечним та ризикованим проектом.
“Громадські слухання щодо добудови ХАЕС проходили у переповнених залах, що говорить про високий рівень занекопоєності та неоднозначності цього ризикованого проекту. При цьому матеріали ТЕО були оприлюднені далеко не в повному обсязі, багато тверджень є суперечливими, неповними або неточними, і це зроблено зроблено навмисне, аби ввести громадськість в оману”, – коментує хід слухань координатор енергетичних програм Національного екологічного центру України Артур Денисенко, що був присутній на всіх слуханнях.
Національний екологічний центр України наголошує, що спорудження енергоблоків №3 та №4 планують здійснити на старих недобудованих фундаментах, що були зведені 25 років тому, і проектувалися для зовсім іншого реактора. Тепер ці бетонні споруді зазнали ерозії, і Державна інспекція ядерного регулювання України не підтверджує можливість їхнього подальшого використання.
Про громадські слухання в Хмельницькому:
http://economics.unian.net/ukr/detail/88140
За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:
Артур Денисенко,
координатор енергетичних програм Національного екологічного центру України
044 238 62 60
050 160 27 14
arthur.denisenko at necu.org.ua
Андрій Мартинюк,
Голова Ради
ММГО «Екоклуб»
+380362237024
office at ecoclubrivne.org
www.ecoclubrivne.org