5 листопада – Всесвітній день поширення інформації про проблеми цунамі

Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі (World Tsunami Awareness Day) встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у грудні 2015 року за ініціативою представників Японії. Ця країна, яка перебуває в сейсмонебезпечному регіоні, накопичила значний досвід попередження і ліквідації наслідків від цунамі. Цунамі – одне з найсмертоносніших стихійних лих, яке за останнє століття забрало життя понад 250 мільйонів людей.

Тож Міжнародний день поширення інформації про проблеми цунамі – це низка важливих заходів для просування Сендайської рамкової програми. Це програма заходів, які спрямовані на зниження ризиків стихійних лих, впровадження сталого розвитку та посилення наукової і технічної роботи в цих напрямах. Програма розрахована на 15 років (із 2015-го до 2030 року) й підтримується 187 державами.

Цікаво, що дату цього важливого дня обрали на згадку про історію «спалення рисових снопів». Якраз того дня 1854 року японський фермер помітив, що хвилі океану стрімко відкочуються від берега. Зрозумівши, що це передвісник цунамі, він підпалив свій урожай, а кіптява й дим послужили сигналом для його односельців, завдяки якому всі встигли врятуватися.