Ветерани АТО прикували себе до скелі на
акції проти затоплення острова Гардовий

“Мене не вбив російський солдат, мене вбиває Енергоатом” – попереджувальну акцію з такою назвою організували у національному парку “Бузький гард” учасники АТО та ООС, екологи разом з представниками Нацкорпусу.

На акцію зібралися близько ста людей, аби спільними зусиллями врятувати історичну пам’ятку. Прийшли на акцію і представники “Енергоатому”. За словами начальника управління капітального будівництва Павла Вірича, про підняття рівня води та затоплення острову не йдеться, а підприємство законодавства не порушує. Заявляють, що вони готові до громадських обговорень.

За його словами, є два острови, а історичну цінність має лише один з них. Учасник бойових дій та історик Олександр Смирнов заперечує – історичну цінність має вся Бугогардівська паланка.

“Все це є пам’ятками національного значення – Бугогардівська паланка чи Бузький Гард. Тому кожен острів є пам’яткою історії”, – сказав Олександр Смирнов.

Зі слів екологині, експертки НЕЦУ Інни Тимченко, у природному парку Бузький Гард ростуть червонокнижні рослини, зокрема крокуси. Затоплення може знищити цінні екземпляри.

Катерами учасники акції переправляються на острів Гардовий. Тут на знак протесту троє учасників бойових дій на Сході України Олександр Терещенко, Олег Кравець та Олександр Кротик прикували себе ланцюгом до острова, вбивши арматуру в камінь.

“Сьогодні відбувається попереджувальна акція для влади, щоб вони зрозуміли, що ми готові діяти. Якщо буде прийняте рішення про підняття рівня води, ми прийдемо сюди, прикуємо себе і будемо перебувати тут під час підйому води”, – сказав Олег Кравець.

За словами Олександра Терещенка, це історичне місце надихало його та давало сили захищати країну.

“Якщо ми не будемо оберігати те, що ми маємо – ми не побудуємо нічого нового”, – сказав Олександр Кротик.

У разі, якщо питання із затопленням острову не вирішиться, учасники акції залишаться на острові та цілодобово чергуватимуть.

Варто зазначити, що їхнє обурення викликало повідомлення про те, що НАЕК «Енергоатом» разом з ЮУ АЕС оголосив громадські обговорення проєкту добудови Ташлицької ГАЕС, який передбачає підняття рівня Олександрівського водосховища ще на 6 м – до 20,7 м. Причому, це зароблено саме зараз, під час карантину, який забороняє масові заходи і збори людей. Чим небезпечне підняття? Це загрожує  остаточним знищенням природно-заповідних територій та історико-культурних пам’яток (РЛП «Гранітно-степове Побужжя» та НПП «Бузький Гард», які входять у Смарагдову мережу Європи), а також унікального об’єкта культурної спадщини національного значення «Історичний ландшафт центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького».

Як на цю акцію зреагували атомники:

«Сумно, що учасники АТО опинилися по інший бік барикад, адже чутки про затоплення острова Клепаний (в певних джерелах Гардовий) значно перебільшені!»

Вони заявляють, що Енергоатом та ЮУАЕС з 2001 року реалізують масштабний проєкт добудови Ташлицької ГАЕС, що стане ще одним кроком до енергетичної незалежності нашої країни. Загальна вартість проєкту 14,2 млрд грн. Крім того, ще 910,6 млн грн буде спрямовано на вирішення соціально-екологічних проблем регіону. Завдяки повній реалізації проєкту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС Україна щороку додатково отримуватиме 570,5 млн кВт·год електроенергії. Та суть проєкту не лише в генерації додаткових кіловат. Головне призначення Ташлицької ГАЕС – стабілізація роботи енергосистеми та пом’якшення наслідків збільшення частки відновлювальної – сонячної та вітрової – енергетики у її складі.

Також, у своїй офіційній позиції вони стверджують, що остаточне рішення про дозаповнення Олександрівського водосховища прийматиме Верховна Рада України, і це буде зроблено з дотриманням усіх законодавчих норм.

«Шкода, що саме воїни АТО стали учасниками сьогоднішньої акції, піддалися провокаціям, брехні та стали живою зброєю в руках політичних ділків та аферистів, чиї інтереси не мають нічого спільного із захистом довкілля та історії».

Ми ж, натомість, сподіваємося, що замість пустих слів жалості і недолугих офіційних виправдань, вони дослухаються до закликів свідомої громадськості і переглянуть проект, яким хочуть нещадно знищити не лише природні цінності острову, але й історичну та культурну пам’ять народу.

За матеріалами: