shulhivka218 вересня 2014 року, в Києві, в приміщені прес-центру «Майдану» відбулася прес-конференція присвячена локальним конфліктам, пов’язаним з діяльністю крупних тваринницьких ферм. Приводом для проведення прес-конференції став випадок в с. Шульгівка (Петриківський район, Дніпропетровська область). Місцевих жителів, які виступали проти незаконного будівництва крупної звіроферми жорстоко побили «тітушки».

Жителі села обурені фактом вирубки лісу, втратою земель для випасання худоби, відсутністю інформації про екологічні та соціальні наслідки будівництва звіроферми, небажанням місцевої влади проводити громадські слухання та нездатністю міліції забезпечити охорону порядку.

З інформацією щодо конфлікту в селі Щульгівка можна ознайомитись на сайті www.voice.dp.ua. До протесту жителів Шульгівки вже долучилися регіональні та національні громадські організації, зокрема «Голос Природи», «Національній екологічний центр України», «Правова аналітика». На думку екологів та правозахисників, причинами подібних конфліктів є ігнорування думки місцевих громад при прийнятті рішень щодо будівництва нових комплексів, неефективний державний контроль та високий рівень корупції.

«З весни жителі нашого села намагаються привернути увагу влади до незаконного будівництва крупної звіроферми ТОВ «ВБК «Агропромінвест», але наші звернення ігнорують, а будівництво ферми продовжується. Вже знищено 11 гектарів лісу та спотворено родючий шар ґрунту на 40 гектарів пасовищ. В умовах неспроможності вести конструктивний діалог з органами влади та керівництвом звіроферми, ми були змушені самостійно розпочати розслідування щодо екологічних та соціальних наслідків будівництва. В результаті ми зрозуміли, що будувати ферму недоцільно та вирішили провести мирну акцію протесту. Реакція була дуже жорстокою, на другий день акції «тітушки» під керівництвом директора ТОВ «ВБК «Агропромінвест» побили активістів», – розповідає Вікторія Левкіна, жителька села Шульгівка, координаторка акції. «Ігнорування владою звернень і вимог громадян, замовчування конфлікту, недбале ставлення до своїх обов’язків та непрофесійний підхід відповідальних чиновників, контролюючих органів та правоохоронців ведуть до подальшого загострення конфлікту. На даний момент ми звернулися до громадських організацій підтримати протест мешканців села та допомогти зупини будівництво».

«Занепокоєння жителів Шульгівки цілком зрозуміле, це обумовлено численними випадками порушень природоохоронного законодавства та санітарних вимог з боку тваринницьких ферм в Дніпропетровської області. Наша організація фіксує випадки екологічних злочинів в Дніпропетровській області ще з 2007 року. Частіше за все це випадки забруднення водних об’єктів, незаконні поховання в ґрунті тваринницьких відходів, викиди в атмосферу», – розповів Євген Колішевський, виконавчий директор дніпродзержинської громадської екологічної організації «Голос Природи». – «Щодо будівництва звіроферми в Щульгівці, то занепокоєння викликає те, що це є територія підтоплення, ці землі є резервом природо-заповідного фонду, а також близькість населених пунктів та садівничих товариств».

«Конфлікти навколо великих промислових ферм виникають через те, що рішення про їх будівництво приймаються без врахування думки місцевого населення, яке зазвичай виступає проти. Випадок у Дніпропетровській області не поодинокий. Схожі проблеми були при будівництві промислових свиноферм в Івано-Франківській області, птахофабрик у Вінницькій та Чернігівській областях. Наразі державна політика сприяє розвитку саме промислових ферм, а не малих та середніх фермерських господарств. Тому можна очікувати загострення ситуації допоки держава не буде орієнтуватися на розвиток малого та середнього фермерства, або не буде змінена схема ухвалення рішення про будівництво таких об’єктів» – заявила Наталія Коломієць, спеціаліст в галузі тваринництва громадської організації «Національний екологічний центр України».

«Не потрібно створювати нові робочі місця і розбудовувати економіку України із порушенням норм чинного законодавства та всупереч нормативним вимогам та громадським інтересам»,- вважає Мар’яна Булгакова, директор Ескпертно-дорадчого центру «Правова аналітика». – «В законодавстві України розмежовується державний та громадський інтерес, що є концептуально не вірно, адже держава повинна представляти власне інтерес громади і для цього громада уповноважує її на виконання певних функцій. Тому для місцевих жителів повинні бути створені умови для ефективної участі у прийнятті рішень, які впливають на права та інтереси населення. У зв’язку із цим, на законодавчому рівні повинна бути передбачена процедура контролю за проведенням громадських слухань; право громадськості на ініціювання громадських слухань; відповідальність за порушення законодавства про проведення громадських слухань та відповідні санкції; а також чітка процедура притягнення до відповідальності та застосування відповідних санкцій у даній сфері».

Дивитись відео з місця події: Петриківка-зона корупції, Шульгівське побоїще, Жителі Шульгівки боряться проти звіроферми.

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Євген Колішевський
Виконавчий директор громадської екологічної організації «Голос Природи»
тел. (05692) 67439 / 067 6811316
E-mail: golos1999 AT gmail.com

Наталія Коломієць
Спеціаліст громадської організації «Національний екологічний центр України»
тел. (044)238 62 60 / 050 3567455
E-mail: kolomiets AT necu.org.ua

Мар’яна Булгакова
директор Ескпертно-дорадчого центру «Правова аналітика»
тел. 067 9621462
E-mail: maryana.lviv AT gmail.com