23 квітня 2021 р. проведено VІІ Наукові читання пам’яті Сергія Таращука (в онлайн-форматі внаслідок карантину), в середовищі ЗУМ, на базі Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва. У зустрічі взяли участь близько 40 учасників.
Напрями роботи читань:
- Природному заповіднику «Єланецький степ» – 25 років.
- Біотичне та ландшафтне різноманіття, природно-заповідний фонд.
- Збереження історичних та археологічних пам’яток.
- Геологічна спадщина.
- Водні ресурси.
- Науковці та громадські діячі на сторожі довкілля.
- Освіта в екології: кращі практики та мистецькі пошуки.
Видано збірку тез доповідей. Після пом’якшення карантину, 22 травня було проведено екскурсію у національний природний парк «Бузький Гард». Учасники Читань пройшли 4 км по схилах р. Південний Буг, почули розповіді про цікавинки НПП від директора та співробітників НПП, а також розглянули настільну гру-путівник «Світ Гарду» (рис.2). Гру було розроблено на грантові кошти творчим колективом у складі: Володимир Бахтов, Ганна Коломієць, Дарія Ширяєва. Художнє рішення – Володимир Бахтов.
Вперше в історії Читань було цільове фінансування – від Управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації.
До підсумкового документу Читань увійшли такі пропозиції:
1. Надіслати до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України заперечення щодо подальшого підвищення рівня Олександрівського водосховища (Миколаївська обл.).
2. Підтримати позицію щодо неприпустимості будівництва водного шляху Е-40.
3. Звернутися у відповідні установи з пропозицією розширити площу загальногеологічної пам’ятки державного значення «Пісковики Бернашівки» та створити комплексну геологічну пам’ятку природи «Відслонення могилівської, яришівської та нагорянської світ венду». За проектом будівництва Дністровської ГАЕС було закладено кар’єр — технологічну виїмку для боротьби з можливими гідравлічними ударами при катастрофічних скидах води з водосховища. Роботи в кар’єрі ведуться з перервами майже 40 років. В результаті видобутку гірських порід будівельники дісталися дуже перспективного рівня – ломозівських верств могилів-подільської серії венду. На цьому рівні і вище, в ямпільських верствах палеонтологи знайшли унікальний для України комплекс викопних решток. Ці знахідки являються підставою для оголошення кар’єру об’єктом геологічної спадщини.
Керуючись положенням статті 51 Закону України «Про природно-заповідний фонд» учасники конференції підтримують пропозицію розширити площу загально геологічної пам’ятки державного значення «Пісковики Бернашівки» та обсяг неостратотипу могилів-подільської серії венду за рахунок двох додаткових ділянок: 1) у кар’єрі на лівому березі р. Дністер, який розташований біля дороги між греблею «Дністровської ГЕС» та с. Бернашівка, де знаходяться потужні виходи ломозівських, ямпільських та лядівських верств могилівської світи. 2) відслонення вздовж дорожної виїмки, що утворилось при будівництві дороги Липчани-Бернашівка, розкривають переріз калюських та джурдживських верств нагорянської світи, за рахунок яких об’єкт набуде міжнародного значення.
За даними наукового моніторингу, пропонується створити комплексну геологічну пам’ятку природи «Відслонення могилівської, яришівської та нагорянської світ венду», центральним ядром якої являється кар’єр (технологічна виїмка).
Охорону та менеджмент центральної частини пам’ятки покласти на адміністрацію Дністровської ГАЕС, а ділянок, які дотичні до сіл Бернашівка та Липчани на територіальні громади (за згоди).
Оформлення дизайну пам’ятки беруться розробити представники Науково-природничого музею НАН України.
4. Вивчити можливість законодавчого обмеження використання родентецидів з метою запобігання загибелі птахів внаслідок харчування отруєними гризунами.
Завантажити: Матеріали VII Наукових читань пам’яті Сергія Таращука.pdf
Підготовлено: Ганна Коломієць, голова Миколаївської філії НЕЦУ