Бухарест, 11 березня 2009 р. – «Ґрінпіс» закликає уряд Румунії відмовитися від планів будівництва двох нових реакторів Candu-6 на АЕС «Черновода», наголошуючи, що реактор, розроблений в Канаді, є ненадійним, а його будівництво, відповідно до сучасних норм безпеки, є надто небезпечним. Про це докладніше йдеться в доповіді, оприлюдненій «Ґрінпіс».

«Реактор на АЕС «Чернавода» не відповідає сучасним нормам. Уряд Румунії та компанії, створені для реалізації цього проекту, повинні відмовитися від своїх планів продовжувати підготовку до будівництва третього та четвертого реакторів на АЕС «Чернавода», -говорить Крісанта Лунґу (Crisanta Lungu), активіст «Ґрінпіс» з питань енергетики в Румунії.

Доповідь «Ризики експлуатації атомних електростанцій з реакторами типу Candu 6» була представлена в Румунії журналістам під час прес-конференції, на якій був встановлений телеміст з Канадою та США. Автори доповіді попереджають, що країнам, які бажають будувати реактори CANDU-6, як наприклад Румунія, доведеться відмовитися від ретельних обстежень щодо безпеки. Серед них і норми, призначені для запобігання катастрофічних радіаційних викидів, які можуть статися внаслідок терористичних нападів або аварій.

В дослідженні, проведеному доктором Ґордоном Р. Томпсоном (Gordon R. Thompson) з Інституту ресурсів та досліджень в галузі безпеки в Массачусетсі, США, надано довгий перелік проблем, притаманних реакторам типу CANDU-6, серед яких:

  • Той самий конструктивний недолік, який сприяв вибуху Чорнобильської АЕС і першій в світі ядерній аварії, яка сталася в лабораторіях компанії AECL в Чок Рівері в 1952 році. Цей конструктивний недолік не відповідає сучасним нормам безпеки.
  • CANDU-6 не зможе протистояти терористичного нападу та не відповідатиме нормам безпеки, встановленим після 9/11.
  • Можливості виникнення зовнішніх подій, таких як землетруси, які є цілком звичним явищем в цій частині Румунії, ледве враховані під час розрахунку ризику для реакторів CANDU-6.
  • Системи аварійного відключення реактора невипробувані та неперевірені. Впевненість, в тому, що ці системи зможуть працювати в аварійних ситуаціях, відсутня.
  • Використання природного урану та можливість заправки відпрацьованим у водних реакторах паливом без додаткової переробки, робить реактори CANDU-6 привабливими для країн, які сподіваються здобути можливість відводити плутоній з використаного палива для створення ядерної зброї. Індія використала канадський реактор для того, щоб збудувати ядерну бомбу. Проте компанія AECL заявила наприкінці минулого року, що вона готова продати Індії ще кілька реакторів, і використовує можливе будівництво реакторів CANDU-6 на АЕС «Чернавода» як маркетинговий аргумент щоб сприяти продажу на міжнародних ринках.

Ґрунтуючись на висновках доктора Томпсона, «Ґрінпіс» рекомендує провести повну оцінку ризиків перед тим, як видавати ліцензії та давати дозвіл на будівництво реакторів. Він також наполягає на необхідності направити офіційний запит на проведення такої оцінки уряду Румунії, Комісії з регулювання ядерної енергетики Румунії, Європейській Комісії, компаніям, які прийматимуть участь у будівництві третього та четвертого реакторів на АЕС «Чернавода».

«Зважаючи на те, що CANDU-6 має той самий невиправний конструктивний недолік, що і Чорнобильські реактори, служби нагляду за технікою безпеки в Німеччині та США ніколи не дадуть дозвіл на будівництво таких реакторів, – коментує Ян Хеверкемп (Jan Haverkamp), експерт з питань енергетики організації «Ґрінпіс Європа», – Якщо Румунія продовжить будівництво третього та четвертого реакторів на АЕС «Чернавода», вона явно визнає, що її населення – це громадяни другого сорту, яких можна обслуговувати другосортними атомними електростанціями».

«Ґрінпіс» зауважує, що канадська провінція Онтаріо, місце народження реактора типу CANDU-6, в 2006 році відмовилася від будівництва нового CANDU-6, у зв’язку із змінами в конструкції цього реактора, необхідними для забезпечення відповідності із сучасними нормами.

«В світі, який пережив 11 вересня та Чорнобиль, Канада не повинна експортувати реактори, будівництво яких вважається надто небезпечним навіть на їх родині», –

говорить Шон-Петрік Стенсіл (Shawn-Patrick Stensil), активіст «Ґрінпіс» з питань енергетики в Канаді.

Минулого місяця «Ґрінпіс Європа» подало скаргу на Європейську Комісію з приводу ніби-то незаконної державної допомоги наданої на будівництво додаткових реакторів типу CANDU-6 на АЕС «Чернавода».

За додатковою інформацією звертайтеся:

Шон-Петрік Стенсіл (Shawn-Patrick Stensil), активіст «Ґрінпіс» з питань енергетики в Канаді,
416 884 7053, shawn.patrick.stensil at greenpeace.org

Ян Хеверкемп (Jan Haverkamp), активіст «Ґрінпіс» з питань політики ЄС,
+32 477 790 416, jan.haverkamp at greenpeace.org (англійською)

Крісанта Лунґу (Crisanta Lungu), активіст «Ґрінпіс» з питань енергетики в Румунії,
+40 720 544 000, crisanta.lungu at greenpeace.ro

ПРИМІТКИ ДЛЯ РЕДАКТОРА:

1. Доповідь написана Ґордоном Томпсоном, експертом в галузі ядерної енергетики та професором Університету Кларк у Вустері, штат Массачусетс. Він здобував освіту в Австралії та Великобританії, в галузі технічних та природничих наук, в 1973 році отримав докторський ступінь Оксфордського Університету.

2. Компанії, створені для реалізації цього проекту, які беруть участь в плануванні будівництва третього та четвертого реакторів на АЕС «Чернавода» – це державна румунська енергокомпанія «SN Nuclearelectrica A.S.», французька компанія «GdF Suez / Electrabel», німецька «RWE», чеська «CEZ», італійська «ENEL», іспанська «Iberdrola» та індійська «Arcelor-Mital».