Всесвітній день боротьби із греблями за чистоту річок, що припадає на 14 березня, екоактивісти відзначили низкою акцій по всій країні. Зокрема, члени Національного екологічного центру України провели його під гаслом «Знову греблі?! Знову граблі! Кабмін вбиватиме річки!». Водою із одного з джерел, яке впадає у Дніпро, вони покропили і «вивели на чисту воду» духів Насалика та Сироти під будинком Міністерства енергетики та вугільної промисловості у Києві. Невелика жартівлива сценка, розіграна під час акції допомогла активістам привернути увагу преси і громадськості до кричущої проблеми – «Програми розвитку гідроенергетики», прийнятої Кабміном у 2016р. Міненерго як розробник документу та ПрАТ Укргідроенерго як головний експлуатант гідроенергетичних об’єктів сприяли затвердженню документу, який порушив десятки норм і законів – як українських так і міжнародних. Непрозорість прийняття документа цілком пояснюється: ключові водні артерії України – Дніпро, Дністер та Південний Буг – стали заручниками цехових інтересів енергетиків, за якими проглядають корупційні вигоди. В разі реалізації «Програми» втрати будуть непоправними: це калічення цілісних екосистем та об’єктів ПЗФ, втрати природних та історичних ландшафтів, затоплення земель, масові переселення людей, катастрофічні наслідки для історико-культурних об’єктів.

Під час акції її учасники нагадали, що вже понад рік в Міненерго лежить без відповіді лист із пропозицією міністру І.Насалику провести публічну дискусію із активістами, громадами та вченими про небезпеки Програми. Лист підписав від імені авторитетних вчених та керівників НУО тодішній очільник НЕЦУ, доктор біологічних наук Ярослав Мовчан, який, на жаль, пішов з життя. Але тепер активісти не лише нагадали міністру Насалику про лист, але і принесли нові з тією самою вимогою.

Після акції під Міненерго активісти розділилися: більша група під гаслами вирушила до Кабінету міністрів, а лідери організації та представники місцевих громад провели прес-брифінг в Українському кризовому медіа-центрі. У брифінгу взяли участь голова НЕЦУ Руслан Гаврилюк та виконавчий директор Дмитро Іванов, керівник Штабу порятунку Бузького Гарду Олег Кравець та депутат Канівської міськради Юрій Гамалій. Там вони ознайомили журналістів із переліком порушень, якими супроводжувалося прийняття програми, а також із небезпеками в разі спроби її реалізації. Представники громад розповіли про вимоги громад, про їхню непоінформованість, непрозорість дій влади на місцях. В якості противаги активісти НЕЦУ пропонують владі взяти на озброєння європейський інструмент – Протокол про відповідність об’єктів гідроенергетики сталому розвитку та прийняти низку конвенцій, що Україна зобов’язалася ратифікувати згідно з вимогами Угоди про Асоціацію.

no images were found