Уряд України у проекті Держбюджету на 2010 рік планує створити Спеціальний загальнодержавний фонд енергоефективності та енергозбереження, який буде становити 3 млрд. 205 млн. грн. Проте ці кошти планується витрати не на заходи з енергозбереження, а на будівництво нових потужностей у атомній промисловості.

Громадськість і експерти застерігають Уряд від використання цих коштів на розвиток атомної енергетики, а саме – на добудову Дністровської гідроакумулюючої електростанції, а також блоків Хмельницької атомної електростанції, як про це заявила Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.

На сьогодні в країні склалась критична ситуація з енергозбереженням. Для виготовлення одиниці промислової продукції в Україні споживається чи не найбільше в світі енергоресурсів. В середньому для виготовлення української продукції на суму в 1000 доларів використовують 3,17 тон енергетичних ресурсів (в нафтовому еквіваленті), в той же час у середньому в світі цей показник складає 0,32 тони. Аналогічна ситуація склалась у житлово-комунальному секторі, де питомі витрати на опалення, освітлення та водопостачання у 3-4 рази більші, ніж у країнах ЄС.

Замість того, щоб за рахунок Спеціального загальнодержавного фонду енергоефективності та енергозбереження вирішувати проблеми в промисловості і ЖКГ, які споживають понад 70% всіх енергетичних ресурсів, Уряд України планує витратити ці кошти на будівництво нових енергогенеруючих потужностей.
Наша країна має величезний потенціал для економії енергоресурсів. Інвестиції в заходи по енергозбереженню повертаються значно швидше, ніж будівництво нових енергогенеруючих потужностей.

Координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України Дмитро Хмара, стверджує: «Шлях до енергетичної безпеки лежить саме через підвищення енергоефективності. Уряду потрібно створювати умови, за яких запровадження заходів по збереженню енергії в побуті і на виробництві стає економічно привабливим.»

«Якщо Уряд вже створив фонд енергоефективності, то нехай і витрачає гроші на енергоощадні заходи. Якщо ці 3 мільярди призначені для гідроакумулючих та атомних станцій, то нехай би і назвали це чесно «фондом на підтримку атомної енергетики» – додає він.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Дмитро Хмара
координатор енергетичної програми
Національний екологічний центр України
А/С #89, 01025, Київ, Україна
тел: +380 44 238 62 60, факс: +380 44 2386259
dmytro.khmara at necu.org.ua www.necu.org.ua