Сьогодні вранці Національна енергетична компанія (НЕК) “Укренерго” продовжила будівництво ЛЕП в селі Усатове Одеської області в рамках проекту вартістю 25,8 мільйонів Євро, профінансованого Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Таким чином заклики ЄБРР “негайно призупинити будівельні роботи та вжити заходи щодо зняття напруженості у районі”, оприлюднені наприкінці минулого тижня, було проігноровано.

Усатівці, що мирно протестували проти будівництва у рідному селі, були знову витіснені з місця встановлення чергової опори лінії електропередачі, а місцевість оточена підсиленими загонами міліції та невідомими у помаранчевих жилетах.

Всупереч погодженим з ЄБРР умовам отримання кредиту, що закріплені у ратифікованій Верховною Радою кредитній угоді [1], контрольована Урядом НЕК “Укренерго” внесла зміни у проект, та замість будівництва ЛЕП поза межами сіл Усатове та Нерубайське, вирішила прокладати лінії у безпосередній близькості до будинків та через городи місцевих мешканців. Подібні дії викликали справедливе обурення і тривале протистояння між селянами та енергетиками, яке досягло апогею минулого понеділка, коли в Усатове були стягненні чисельні сили міліції, покликані звільнити будівельні майданчики від протестувальників. [2]

Національний екологічний центр України звернувся із терміновим листом до президента ЄБРР, закликавши банк “використати свій вплив і закликати Уряд України знайти можливість негайно зупинити обурююче насильство в селі Усатове і виконувати проект відповідно до планів, погоджених і затверджених кредитною угодою”. У п’ятницю 20 листопада банк повідомив, що у своєму листі застеріг Укренерго, що “надання фінансування за даним проектом може бути припинене доти, поки банк не проведе оцінку екологічних і соціальних наслідків рішення про зміну первинного маршруту лінії електропередачі, а також, поки НЕК “Укренерго” не зробить все для того, щоб належним чином розв’язати всі екологічні і соціальні питання, пов`язані з цією зміною.” [3]

Натомість, вже наступного дня будівельні роботи в Усатові тривали, а в неділю представник Укенерго А.М. Шведкий, зібравши місцевих мешканців на зустріч, замість проголошення довгоочікуваного перемир’я, підтвердив наміри продовжувати будівництво в селі, та також заявив, що не отримував ніяких вказівок щодо припинення будівельних робіт та не “розуміє” про що написано у прес-релізі ЄБРР, який було роздруковано та надано йому місцевими.
Юрій Урбанський з Національного екологічного центру України коментує ситуацію, що склалася: “Ми вітали реакцію ЄБРР на конфлікт довкола цього проекту. Вимоги банку до компанії цілком відповідають умовам, за якими здійснюється фінансування проекту.”

“Однак керівництво НЕК “Укренерго” продовжує цинічно нехтувати конституційними правами місцевих мешканців – громадян України, зокрема правом на безпечне для життя і здоров’я довкілля, та ганьбитися в очах європейської спільноти. Подібна безвідповідальна поведінка підриває міжнародну репутацію України, – продовжує Урбанський. – Ми закликаємо ЄБРР негайно припинити фінансування проекту, анулювати кредит та вимагати його негайної виплати відповідно до положень кредитної угоди. Хід виконання іншого проекту – ЛЕП 750 кВ Рівненська АЕС – Київська, що наразі спільно фінансується ЄБРР та Європейським інвестиційним банком, має бути ретельно досліджено.[4] Я переконаний, що Укренерго заслуговує на жорсткі міри з боку банку, зокрема, на повне усунення від будь якого подальшого фінансування.”

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Юрій Урбанский,
Національний екологічний центр України,
Національний координатор мережі CEE Bankwatch Network
e-mail: urbik AT necu.org.ua
тел.: (044) 353-7841, (050) 512-3222

Додаткова інформація:

1. Кредитна угода (Проект будівництва високовольтної повітряної лінії в Одеській області – будівництво лінії електропередачі 330 кВ Аджалик – Усатове) між Державним підприємством “Національна енергетична компанія “УКРЕНЕРГО” та Європейським банком реконструкції та розвитку:
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=985_009

2. Прес-реліз НЕЦУ, присвячений подіям в с. Усатове:
http://www.necu.org.ua/uastove-lep-091118/

3. http://eunews.unian.net/ukr/detail/192255

4. http://ebrd.com/new/pressrel/2008/080228a.htm