Напередодні міжнародних переговорів майбутнє України в Кіотському протоколі поставлено під сумнів. Про це сьогодні на прес-конференції повідомили експерти Національного екологічного центру України (НЕЦУ), закликаючи офіційну делегацію зайняти конструктивну позицію на міжнародних переговорах ООН зі зміни клімату в Катарі [1].

«Нам стало відомо, що у відповідь на запит Держагенства екоінвестицій(ДАЕІ), Кабмін доручив Мінекономіки оцінити доцільність участі у Другому періоді Кіотського протоколу [2,3]. У запиті ДАЕІ стверджує, що без переносу квот на викиди, Україна не зможе виконати заявлені міжнародні зобов’язання, – пояснює Марія Сторчило, координатор кліматичної програми НЕЦУ – Таке припущення безпідставне. Україна зможе навіть перевиконати заявлені низькі зобов’язання [4] без перенесення невикористаних квот [5]. Можна припустити, що в ДАЕІ просто планують продати цей надлишок іншим країнам».

Експерти НЕЦУ переконані, що уряд України не зможе заробити на продажі викидів. На них немає такого попиту, тому за Перший період Кіотського протоколу Україна продала лише 1,8 % обсягу своїх квот, а ціни на них продовжують знижуватись. В НЕЦУ також наполягають, що Україна має залишитися в Кіотському протоколі, і може дозволити собі брати більш амбітні зобов’язання та використовувати інші фінансові механізми Кіотського протоколу собі на користь.

«Українські урядовці звикли дивитися на Кіотський протокол як на суто економічний договір, з якого треба мати зиск. Але його першочергове завдання – зберегти умови для виживання мільйонів людей, – продовжує Марія, – Запобігати змінам клімату значно дешевше, ніж боротися з їх наслідками: відбудовувати інфраструктуру після природних лих, адаптувати сільське господарство. Я вже не кажу про людські життя, які нічим не відшкодуєш».

Фахівці НЕЦУ наголошують, що Україна в будь-якому випадку буде змушена змінити структуру економіки та зменшити використання викопного палива. Тому варто використовувати додаткові можливості у вигляді фінансування та технічної допомоги в рамках Кіотського протоколу і підвищувати роль країни на міжнародній арені.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Марія Сторчило
Телефон: 044 238 62 60
storchilo at necu.org.ua
www.necu.org.ua
www.climategroup.org.ua

Діяльність НЕЦУ по енергетиці та зміні клімату здійснюється в рамках проекту «Розвиток енергетичного сектору на користь суспільству» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст прес-релізу є предметом відповідальності Національного екологічного центру України і не може розцінюватись таким, що відображає точку зору Європейського Союзу.

Примітки:

[1] З 26 листопада по 7 грудня 2012 року в м.Доха (Катар) відбудеться 18-та Конференція Сторін Рамкової Конвенції ООН з питань зміни клімату та 8 Конференція Сторін-учасників Кіотського протоколу (СОР18/CMP8), де буде вирішуватися майбутнє Другого періоду Кіотського протоколу

[2] Лист Державного агентства екологічних інвестицій https://necu.org.ua/wp-content/uploads/Letter-SEIA-KMU-KP.pdf

[3] Лист Кабінету Міністрів https://necu.org.ua/wp-content/uploads/Letter-SEIA-COI.pdf

[4] На міжнародні переговори про другий період Кіотського протоколу уряд України виходить з зобов’язанням скоротити викиди СО2 на 20% у порівняні з 1990 роком. У 2010 році викиди України були на 59% нижче ніж у 1990 році. Таким чином заявлена позиція уряду прогнозує ріст викидів СО2 на 94% (майже в два рази) у період 2010-2020 роки, що вкрай маловірогідно.

[5] Реальний об’єм викидів парникових газів України значно меншій ніж обумовлено Кіотським протоколом, що створює надлишок квот на викиди. Український уряд хоче використати ці квоти по закінченню дії першого періоду Кіотського протоколу який закінчується 31 грудня 2012.