Україна приєдналась до Копенгагенської Угоди, але скорочувати викиди СО2 не збирається
Україна приєдналась до Копенгагенської Угоди, але скорочувати викиди СО2 не збирається

Україна подала заявку до Секретаріату Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (UNFCCC) о приєднанні до Копенгагенської Угоди. Цим кроком Україна підтримує вирішення проблеми зміни клімату, але в той же час планує значно збільшувати викиди парникових газів.

Україна надала ціль скорочення викидів на 20% від 1990 до 2020 року. Також Україна ставить умову збереження статусу країни з перехідною економікою, збереження гнучких механізмів Кіотського протоколу (торгівля квотами та проекти спільного впровадження) та 1990 рік як рік відліку скорочень викидів. Україна наполягає на перенесенні непроданих квот з першого періоду Кіотського протоколу на майбутнє.

Робоча група неурядових екологічних організацій з питань зміни клімату вітає рішення України приєднатися до Копенгагенської угоди, але вважає, що запропонована мета на скорочення викидів не є конструктивною. Адже, ціль зі скорочення викидів парникових газів, фактично означає лише їх зростання на 75% від сьогоднішнього рівня до 2020 року.

«Україна грається з цифрами і подає свою ціль як «скорочення викидів», але насправді це означає збільшення викидів у 1.5 рази від сьогоднішнього рівня. В міжнародній спільноті усі розуміють, що Україна намагається приховати реальну ситуацію» – коментує Ірина Ставчук, експерт зі зміни клімату Національного екологічного центру України.

Також неприйнятною є вимога переносу невикористаних квот з першого періоду Кіотського Протоколу до майбутньої пост-Кіотської угоди. Торгівля квотами, на думку екологічних організацій, не сприяє вирішенню проблеми зміни клімату. Європейський Союз у своєму в нещодавно опублікованому докладі «Міжнародна кліматична політика після Конференції в Копенгагені» звертає увагу на ризики повязані із переносом невикористаних квот. Російська делегація також не наполягає на перенесенні квот з першого періоду Кіотского протоколу.

Незважаючи на те, що Копенгагенську Угоду підписали 124 країни, які відповідають більше ніж за 80% світових викидів парникових газів, вона не врятує світ від катастрофічних наслідків зміни клімату. Копенгагенська Угода вважається лише першим кроком до досягнення домовленості. Юристи досі сперечаються чи є ця угода юридично обов’язковою. Вчені впевнено заявляють, що подані країнами зобов’язання по скороченню викидів мізерні і ніяк не утримають температуру в межах 20С. Навіть потепління в межах 20С призведе до значного підвищення рівня світового океану, зникнення багатьох видів на планеті та збільшення частоти природних катаклізмів. На даний момент людство рухається в бік незворотних змін клімату.

«Результати переговорів у Копенгагені чітко показують недостатню політичну волю країн щодо скорочення викидів парникових газів. Нажаль, це також видно на прикладі офіційної позиції Україна, яка передбачає лише ріст викидів парникових газів» – коментує координатор програми зі зміни клімату Христина Рудницька з Національного екологічного центру України.

На наступних зустрічах які відбудуться в Боні (червень) та Мексиці (грудень) країни будуть продовжувати роботу над створенням юридично зобов’язуючої угоди, яка замінить Кіотський протокол у 2013 році. А поки перед країнами стоїть низка складних питань: цілі зі скорочення викидів парникових газів, джерела фінансування адаптаційного фонда, гнучкі механізми нової угоди, скорочення вирубки лісів та інш.

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Христина Рудницька
Національний екологічний центр України
krudnytska AT necu.org.ua
+38 044 238 62 60

Додатково:

Копенгагенська угода була укладена під час Конференції Сторін зі зміни клімату у Копенгагені в кінці 2009 році. Згідно Копенгагенської угоди країни визнають необхідність недопущення потепління більше ніж на 2 градуси Цельсія, індустріально розвинені країни повинні подати свої цілі зі скорочення викидів парникових газів, а країни, що розвиваються національні плани дій скорочення викидів. Також розвинені країни пообіцяли надати щорічну фінансову допомогу, країнам, що розвиваються у розмірі 30 млрд.$ до 2012 року; та 100 млрд.$ до 2020р. на заходи з адаптації та зниження викидів.

Більше інформації про офіційну мету України зі зниження викидів парникових газів та що це означає фактично можна прочитати тут:
http://climategroup.org.ua/?page_id=460

Прес-реліз від Національного агентства екологічних інвестицій щодо приєднання України до Копенгагенської Угоди тут:
http://neia.gov.ua/nature/control/uk/publish/article?art_id=115968&cat_id=113136