Київ, 4 березня 2009 року – Рішення уряду про будівництво нових атомних реакторів російського зразка збільшить енергетичну залежність України від Росії. На думку експертів Національного екологічного центру України (НЕЦУ), це позбавить атомну енергетику останнього аргументу на свою користь.

«Влада завжди намагалася представити атомну енергетику як рішення проблеми залежності від Росії, але тепер вирішила остаточно віддатися до рук північного сусіда, – коментує Дмитро Хмара, координатор енергетичної програми НЕЦУ, – Ми залежні за усіма складовими – від технології виробництва палива до його утилізації. І ми знову обираємо Росію для будівництва нових реакторів».

Атомна енергетика України вже майже повністю залежить від російських компаній. Всі спроби НАЕК “Енергоатом” позбутись залежності від Росії – знайти альтернативу російському ядерному пальному, побудувати власне сховище для відпрацьованого ядерного палива, створити власний ядерний цикл приречені. Україна не матиме ані грошей, ані природних ресурсів для створення незалежної атомної енергетики.

Проекти будівництва АЕС, які виконуються за участі російської компанії „Атомстройекспорт” зазнають постійних затримок і фінансових перевитрат. В Болгарії при будівництві АЕС Белене її вартість зросла більш як на 1 мільярд доларів ще до початку фактичного будівництва. Туреччина взагалі відмовилась від співпраці з „Атомстройекпортом”, оскільки вартість кіловат-години від російської АЕС склала б 21,16 центів, що перевищує вартість від усіх інших джерел енергії. Також зазнає значних затримок будівництво, яке виконує російська компанія в Індії – такі затримки несуть значні фінансові збитки.

«Окрім технології, «Енергоатом» планує взяти у Росії кредит на будівництво реакторів, – продовжує Хмара – Про яку незалежність йдеться?»

«Значно дешевшою альтернативою будівництву нових енергетичних потужностей в Україні є інвестиції в енергозбереження. З однієї гривні інвестицій в підвищення енергоефективності можна отримати в три-чотири рази більше енергії і повернути гроші вже за рік-півтора, – додає Дмитро, – На противагу атомній енергетиці, де інвестиції повертаються протягом десятиліть, якщо повертаються взагалі!»

Нагадаємо, Постановою №118 „Про першочергові заходи з будівництва енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької АЕС”, Кабмін дозволив державному підприємству НАЕК “Енергоатом” приймати рішення щодо будівництва нових ядерних реакторів без тендерів та без погодження з Міністерством охорони навколишнього природного середовища і Державного комітету ядерного регулювання.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Дмитро Хмара
тел: +380 44 238 62 60
Email: dmytro.khmara at necu.org.ua

Національний екологічний центр України
www.necu.org.ua