Співробітники одного з київських готелів їдуть на велосипедах на роботу. Автор Олена Пньовська
Співробітники одного з київських
готелів їдуть на велосипедах
на роботу.
Автор О. Пньовська

У Києві святкують всесвітній День без авто – день, коли усі бажаючі пересідають на громадський транспорт, велосипеди або йдуть пішки.

Свято розпочалося з масштабної поїздки велосипедистів на роботу – “Bike to work”. Усі бажаючі приїхали на роботу саме велосипедом і ввечері поїдуть ним назад.

Серед запрошених приїхати на роботу на велосипеді – Президент та його Адміністрація, члени Кабінету міністрів та інші чиновники. На початку вересня усі вони отримали лист від Асоціації велосипедистів Києва із запрошенням приїхати на роботу на велосипеді у День без авто. Тим не менш, вони не надавали відповіді про своє бажання або небажання дістатися місця роботи двоколісним транспортом.

“У багатьох містах Європи у цей день перекривають центр міста, а громадський транспорт їздить безкоштовно. Для тих, хто приїхав на свято на велосипеді або на роликах, влаштовують концерти та змагання. У нашому місті говорити про перекриття бодай однієї вулиці не доводиться, хоча Асоціація велосипедистів Києва більше місяця тому надіслала листа в мерію з повідомленням про це свято та про те, як його святкують”, – заявила одна з організаторів Дня без авто Іра Бондаренко.

“Вирішити проблему пробок, будуючи нові та розширюючи існуючи дороги, неможливо. Наприклад, у докризові часи у місті кожного дня реєструвалося 400 нових автомобілів. Якщо їх поставити разом, то вони повністю займуть таку вулицю, як Володимирська. Таким чином, мерія може два роки будувати нову “Володимирську”, а її за один день заповнять нові машини”, – пояснила Олена Міскун, координатор транспортних програм Національного екологічного центру України.

“Щоб перевірити, яким видом транспорту зручніше за все пересуватися у Києві, ми влаштували Транспортні перегони. Зранку у годину пік зі спальних районів в центр рушили групи з велосипедиста, пішохода на громадському транспорті та автомобіліста. Першим Софіївської площі дісталися велосипедист”, – каже організатор перегонів Ксенія Семенова з Асоціації велосипедистів Києва.

У подальшій програмі свята – вручення призів “Велопрацедавцю 2010”. Ним стане київський роботодавець, що найкраще обладнав офіс для потреб велосипедистів, наприклад, встановив велосипедну парковку або обладнав душову кабінку.

Вперше День без авто відсвяткували 1998 року в Парижі. Хоча для приватного транспорту були закриті лише старі квартали міста, вміст СО2 у паризькому повітрі в цей день зменшився на 15%. Протягом 10 років до Дня без авто долучилися понад 1 700 європейських міст та міста інших континентів.

У Києві День без авто святкують вчетверте. Серед інших українських міст, які активно долучаються до святкування – Ірпінь, Львів та Суми.

Більше інформації про День без авто можна знайти на міжнародному та українському сайтах:
www.worldcarfree.net/wcfd/ та www.carfree.org.ua

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Ірина Бондаренко,
Асоціація велосипедистів Києва,
097 699 10 38,
isbondarenko at gmail.com

Олена Міскун,
координатор транспортної програми Національного екологічного центру України,
044 238 62 60
miskun at bankwatch.org