8 березня 2016 року в Києві представники Національного екологічного центру України, WWF в Україні, ДОП “Зелене майбутнє” та Екоцентру створили кладовище підсніжників, які були конфісковані в продавців. У такий спосіб екологи спробували привернути увагу українців до проблеми торгівлі первоцвітами, які занесені до Червоної книги України та знаходяться під загрозою зникнення.

Зображуючи звичайних громадян, екологічну інспекцію та продавців, активісти нагадали, що продаж і купівля первоцвітів – це правопорушення, яке тягне за собою накладення штрафу. Однак бездіяльність контролюючих органів і людська байдужість призводить до щорічного зменшення природної популяції цих рослин.

“Як продаж, так і купівля первоцвітів – це порушення статті 19 Закону України “Про Червону книгу України”, Законів України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про рослинний світ” та Правил торгівлі на ринках. – Наголошує Олександр Соколенко, активіст Національного екологічного центру України. – Однак дієвість цих законів під питанням. І сьогодні, на жаль, не існує ефективної боротьби щодо захисту первоцвітів. Поліція складає протоколи на мізерні штрафи, які геть не лякають торговців. А екоінспекція займається профанацією роботи, складаючи протоколи, навіть не перевіривши паспортні дані особи. Такі протоколи не доходять до суду і правопорушники уникають будь-якого покарання. Тому сьогодні ми звертаємося до громадян. Допоки існуватиме попит на первоцвіти, буде й пропозиція. І, якщо ваші діти через декілька років зможуть побачити підсніжник тільки у книзі, знайте, винні в цьому саме ви”.

Кладовище підсніжників на Хрещатику створили активісти НЕЦУ та його волонтерської програми Екоцентр, WWF в Україні, Дру…

Опубліковано Національний екологічний центр України 8 березень 2016 р.

Також під час акції активісти тримали плакати “Мертві квіти не цвітуть”, “Давайте збережемо первоцвіти для майбутніх поколінь!”, “Торгівля первоцвітами – браконьєрство”, відтворили сторінки Червоної книги України з переліченими зникаючими первоцвітами, провели процесію поховання вилучених у торговців підсніжників. Усім бажаючим активісти розповіли, як діяти, коли стаєш свідком торгівлі первоцвітами.

“Поширюйте інформацію про незаконність торгівлі первоцвітами, – розповідає Дарія Ширяєва, командир ДОП “Зелене майбутнє”, – Багато хто не знає про існування такої проблеми. Тому розповідайте своїм друзям, рідним, знайомим про те, що купуючи первоцвіти, люди завдають шкоди природі та беруть учать у знищенні рідкісних видів. І, звісно, коли бачите торгівлю, дзвоніть на 102 і повідомляйте поліцію про правопорушення”.

Важливо показати державі, що проблема торгівлею первоцвітами існує, що вона турбує громадян, що ми засуджуємо браконьєрство і не дозволимо винищити червонокнижні види. Тому телефонувати в поліцію щоразу, коли ви бачите правопорушення, так важливо. Патрульний має скласти протокол на продавця і конфіскувати квіти для припинення торгівлі”, – зауважує активістка Екоцентру Ірина Хитрик.

Довідково:

Щовесни українці знищують 20 мільйонів первоцвітів. Найбільше страждають підсніжники, їх зривають на продаж понад 10 мільйонів. Зірвавши всього три квітки, ми знищуємо 42-60 насінин. Для того, щоб з насіння підсніжника виросла доросла квітуча рослина, необхідно щонайменше 4-5 років. Первоцвіти – це зникаючі види. Більшість популяцій таких рослин щороку зменшується і головною причиною цього є людське втручання – зривання рослин на букети або знищення місць їх зростання. Екологи попереджають: одного разу знищений в природі вид не відновиться вже ніким і ніколи.

Для додаткової інформації:

Олександр Соколенко,
Національний екологічний центр України
тел.: 097 396-92-88

Андрій Плига,
WWF в Україні
тел.: 0933495281