У Європарламенті невдоволенні продовженням роботи українських АЕС27 травня, Брюссель – У Європейському парламенті критикують підтримку європейськими фінансовими структурами планів українського уряду щодо продовження роботи старих атомних енергоблоків.

В рамках обговорення політик фінансування енергетики Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) присутні скептично оцінюють доцільність фінансування ЄБРР та Євроатомом Програми підвищення безпеки українських атомних енергоблоків.

«Безумовно, проект ЄБРР з так званої «модернізації атомних енергоблоків АЕС» є найбільш суперечливою інвестицію банку в Україні за останні роки, – сказав Олексій Пасюк, керівник енергетичного відділу Національного екологічного центру України (НЕЦУ), який перебуває на заході, – Фактично кредит уможливлює продовження роботи атомних енергоблоків, що вже вичерпали свій проектний ресурс. Для підвищення ядерної безпеки, європейська підтримка має йти на закриття старих блоків та вирішення проблем з ядерними відходами»

Ряд європейських парламентарів, серед яких Сабіна Вілс та Ребекка Хармс, раніше вже висловили стурбованість фактом надання ЄБРР пільгового кредиту НАЕК «Енергоатом» на Програму підвищення безпеки енергоблоків АЕС, жодна частина якої не призначена для вирішення питань ні з ядерними відходами, ні із закриття старих енергоблоків. У відкритому листі до єврокомісарів вони, між іншим зазначили: «Заходи модернізації є необхідною умовою, щоб дозволити реакторам працювати у понадпроектний строк. Понадпроектна робота ядерних реакторів радянських часів підвищуватиме ризик ядерної аварії, загрожуючи здоров’ю та безпеці українців, а також й громадянам ЄС».

Нагадаємо, що у березні 2013 Рада Директорів ЄБРР затвердила кредит у розмірі 300 мільйонів євро НАЕК «Енергоатом» на заходи модернізації енергоблоків українських АЕС, незважаючи на те, що термін їх проектної експлуатації добігає кінця та на протести екологічних активістів. На даний момент перший реактор Південно-Української АЕС зупинено для проведення ремонту, за рахунок в тому числі кредиту ЄБРР, після чого реактор матиме змогу отримати ліцензію на як мінімум 10 років понадпроектної роботи.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ірина Головко
Національний екологічний центр України (НЕЦУ)
iryna at bankwatch.org
+380 50 6476700

1. Лист до Європейських Комісарів Штефана Фюле та Гюнтера Оттінгера від депутатів Європейського парламенту, квітень 2013:
https://necu.org.ua/wp-content/uploads/EU-funding-for-the-nuclear-safety-upgrade-programme-of-the-Ukraine-1.pdf