8 грудня 2010 року — у відповідь на повторний запит «Національного екологічного центру України» за фактом незаконного проведення земляних робіт на об’єкті археологічної спадщини Сколівським РВ ГУМВС порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 298 КК України.

У червні 2010 року співробітники Державного історико-культурного заповідника «Тустань» повідомили ВГО «Національний екологічний центр України» про те, що на земельній ділянці, яка розміщена в с. Урич Сколівського р-ну Львівської обл., з 27 травня по 9 червня 2010 р. гр. Щур Михайло Пилипович інтенсивними темпами здійснював земляні та будівельні роботи без дозволу на їх проведення.

Численні звернення до народних депутатів, дирекції заповідника та громадських організацій з проханням зупинити порушення законодавства та не дозволити подальшого нищення унікальної пам’ятки виявили готовність до дій контролюючих органів, проте порушників не покарали і будівництво розпочалось знову.

Тепер же на Галявині Фестивалю «Ту Стань» Державного історико-культурного заповідника «Тустань», в межах охоронних зон пам’ятки виконані земляні роботи щодо зміни русла струмка Воронового. Про свої наміри змінити русло неодноразово усно заявляв Щур М.П. Метою земляних робіт по зміні русла струмка була спроба змінити контур прибережної захисної смуги, охоронний статус якої також заважав порушнику вести будівельні роботи.

Але земельна ділянка, на якій проведені земляні роботи, входить до території пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», що підтверджується науково-проектною документацією «Коригування меж території Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та визначення меж і режимів використання зон охорони пам’яток культурної спадщини в районі с. Урич Сколівського району Львівської області», розробленою Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень та затвердженою Наказом Міністерства культури і туризму України № 90/0/16-10 від 26.02.2010 р.

Результатом такого зухвало вчинку з боку порушника стало порушення кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 298 КК України.

Додаткова інформація щодо незаконного будівництва у заповіднику «Тустань»:
http://www.tustan.com.ua/illegal_construction/chronology/index.html

Василюк Олексій, Святослав Ваградян,
Національний екологічний центр України
0971000473
vasyliuk at gmail.com
www.necu.org.ua