Олексій Мірошниченко
канд. екон. наук, засл. економіст України
академік Академії економічних наук України
член відокремленого підрозділу НЕЦУ “Ґард”
22-23 квітня проходив організований за ініціативою президента США Джо Байдена глобальний онлайн-саміт з питань клімату. Одним з перших досягнень його адміністрації стало те, що після чотирирічної перерви Сполучені Штати повернулися до кліматичного договору, який було підписано в Парижі 2015 року, претендуючи на роль світового лідера у боротьбі проти змін клімату. Варто зазначити, що позиція попереднього президента США Дональда Трампа, який був ініціатором виходу з угоди, стверджуючи, що через умови Паризького договору США, які є найбільшою в світі країною-забруднювачем довкілля, втратять робочі місця та відправлять мільярди доларів іншим країнам, значно перешкоджала практичній реалізації міжнародних заходів у напрямку стабілізації клімату.
Проведений лідерський саміт став певною мірою дипломатичним майданчиком у підготовці до щорічної Конференції ООН, де повинні не лише обговорюватися нагальні екологічні питання, але й мають бути ухвалені важливі організаційні рішення. Офіційно під час традиційної Конференції ООН з питань клімату (COP26), яка має відбутися у листопаді у Глазго, країни-учасниці Паризької угоди зобов’язані оголосити про свої нові цілі щодо скорочення викидів. Уряди країн Світу повинні вжити рішучих заходів, щоб запобігти підвищенню температури більш ніж на 1,5°C, оскільки за прогнозами вчених наслідками перевищення цього порогу може стати масове вимирання видів, брак води та екстремальні погодні явища, які будуть найбільш руйнівними для найбідніших країн, найменш відповідальних за спричинення глобального потепління.
Проголошені під час саміту кліматичні цілі стали, власне, закріпленням попередніх домовленостей, які були досягнуті під час перемовин між Сполученими Штатами та лідерами країн-учасниць, які протягом останніх декількох місяців активно проводилися за участю Джона Керрі, який обіймав посаду держсекретаря США в адміністрації Барака Обами і призначений на посаду спеціального уповноваженого президента США з питань клімату.
Ознайомитися детальніше: СВІТ МАЄ ПЕРЕБУВАТИ У СТАНІ «ЧЕРВОНОЇ ТРИВОГИ» – МІЖНАРОДНИЙ САМІТ З ПИТАНЬ КЛІМАТУ.pdf