В кінці 2019 року ДІЯР продовжила Енергоатому термін експлуатації 3-го енергоблоку ЮА АЕС без дослідження впливу на довкілля, адекватної оцінки альтернатив вирішення енергетичних потреб та інших важливих даних.

Енергоблок побудували з розрахунку експлуатовувати 30 років, які на сьогодні вже минули.

ЮУ АЕС – це складова енергокомплексу (АЕС, ГЕС, ГАЕС) який розташований поблизу річки Південний Буг, поряд – одне з чудес природи України, Національний парк “Бузький Гард”. За словами фахівців парк буде затоплений, коли рівень води піднімуть для того, щоб збільшити потужність енергокомплексу і охолоджувати додаткові енергоблоки АЕС.

У такий спосіб було порушено права та законні інтереси громадськості на повноцінне дослідження впливу на довкілля. Не було проведено інформування громадськості, а також вона не брала участі в громадському обговоренні з можливістю надання обов’язкових до розгляду зауважень. 

У зв’язку з цим у травні 2020 року НЕЦУ звернувся до окружного адмінсуду Києва з позовом до ДІЯРУ за участі НАЕК Енергоатом щодо продовження терміну експлуатації 3-го енергоблоку Южно-Українсько АЕС у понадпроєктний термін та скасування відповідної ліцензії.

Під час розгляду справи представники ДІЯРУ, НАЕК Енергоатом та Міндовкілля заперечували проти задоволення позову. На їхню думку права чи інтереси громадськості не порушені, оскільки процедура ОВД у таких випадках не потрібна, оскільки відсутні будь-які зміни у впливі на довкілля.

Через рік, у травні 2021 року, окружний адмінсуд Києва відмовив нам у задоволенні позову.

Маючи намір оскаржувати рішення в апеляційному суді ми звернулися до Шостого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою та клопотанням про відстрочення сплати судового збору. Сума збору складала 6306 грн, яких не було в організації. Після відмови у відстроченні збору ми запустили повідомили про збір коштів. Публічним спільними зусиллями нам вдалося зібрати 4000 грн.

Після цього апеляційний суд відкрив провадження та призначив справу до розгляду на 26 жовтня цього року.

Відзначимо, що справа є модельною для застосування Закону з оцінки впливу на довкілля у сфері ядерної енергетики при продовженні терміну експлуатації енергоблоків. Оскільки протягом наступних 10 років виникатиме питання щодо продовження терміну експлуатації у понадпроєктний термін ще 7 реакторів, цей суд – буде показовим і важливим.

Дякуємо всім за підтримку! Найближчим часом поінформуємо вас щодо новин із суду.