На прохання Національного екологічного центру України розробники Схеми планування території Донецької області врахували розміщення на Донеччині степових ділянок, важливих для збереження рідкісних видів тварин і рослин. Це – перший містобудівний документ в історії України, який врахував розміщення цінних степових ділянок.

«Донеччина є однією з областей, де досі збережена велика кількість зникаючих степових видів тварин і рослин, – каже заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Законодавство вимагає враховувати місця поширення зникаючих видів при розробці містобудівної документації. Саме Схема планування території Донецької області виявилась першим містобудівним документом в історії України, який дійсно врахував розміщення цінних природних ділянок».

Розробник Схеми УкрНДІ «Діпромісто» врахував степові ділянки згідно з довідкою, яку підготували активісти громадської кампанії «Збережемо українські степи!» та співробітники національного природного парку «Гомільшанські ліси».

«Досі степи не винесені в Україні в окрему категорію земель, тому їхня охорона дуже ускладнена. Їх віддають під створення штучних лісів або розорюють, – пояснює командир Дружини охорони природи міста Києва Михайло Богомаз. – Але саме степові ділянки, яких тепер залишилося так мало, є найважливішим притулком рідкісних видів в усій степовій зоні України, оскільки кожен третій червонокнижний вид є степовим. Причиною скорочення їхньої чисельності всіх є, в першу чергу, зникнення місць їхнього існування».

Природоохоронці переконані, що врахування степів у Схемі планування Донецької області є „першою ластівкою” на шляху визнання цінності степового ландшафту і незабаром в цьому напрямку відбудуться нові, більш вагомі зрушення.

Нагадаємо, що з 2009 року Державний комітет лісового господарства України ініціює збільшення лісистості. Натомість висаджують ліс переважно на природних степових ділянках, оскільки вони нікому не належать, і їх найпростіше отримати для заліснення.

На думку екологів, така діяльність знищує степи, яких в Україні залишилося біля 3%. У цих останніх залишках степів зосереджена третина всіх видів, занесених до Червоної книги України. Аби зупинити знищення степового біорізноманіття створена громадська кампанія „Збережемо українські степи!”.