До винесення рішення про подовження термінів експлуатації застарілих ядерних блоків лишився один місяць. 10 грудня 2010 Державний комітет ядерного регулювання України має прийняти рішення: чи подовжувати роботу 1 та 2 енергоблоків Рівненській АЕС, чи їх закрити.

Цього року спливає термін експлуатації 1 енергоблоку Рівненської АЕС (пуск у 1980 році), у 2011 році – другого енергоблоку (пуск у 1981). Рішення про подовження їх термінів експлуатації у понадпроектний термін призведе до того, що в Україні працюватимуть технічно та фізично застарілі реактори. Блоки, які розраховані на роботу протягом 30 років, уряд України планує експлуатувати ще років 15-30, і виділяє на це значні кошти, які можна використати більш ефективно в інших галузях енергетики.

„Переважна більшість європейських країн закривають свої старі енергоблоки. У Німеччині такі енергоблоки, як на РАЕС, подеколи закрили ще до завершення проектного терміну роботи, а у Болгарії та Словаччині закрили, щойно сплив термін експлуатації”, – каже Дмитро Хмара, експерт Національного екологічного центру України з енергетичних питань.

З економічної точки зору, подовження роботи старих реакторів також не є доцільним, адже Україна і зараз не в змозі спожити всю енергію, яку виробляє.

„Усередині країни немає такої кількості споживачів енергії. Тому уже зараз наявні ядерні потужності України використовуються лише на 68%. Фактично економічних підстав у подовженні терміну експлуатації застарілих енергоблоків немає”, – додає Хмара.

Водночас, щороку скорочується експорт енергії за кордон, оскільки у країнах-сусідах активно впроваджуються новітні енергоефективні заходи, і їхня потреба у енергії зменшується. Тому заробляти на продажі енергії за кордон Україна також не може.

Як показують різні соціологічні дослідження, проведені громадськими організаціями, а також Комітетом ядерного регулювання України, українці розуміють небезпеки подовження терміну роботи старих ядерних реакторів та сприймають цю проблему вкрай негативно. Але, на жаль, майже ніякого впливу на вирішення цього питання населення України не має.

Завантажити аналітичний огляд Національного екологічного центру України з питань подовження термінів експлуатації ядерних енергоблоків у понадпроектний термін http://atom.org.ua/?p=1008

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Дмитро Хмара,
Експерт Національного екологічного центру України з енергетичних питань,
044-238 62 60
dmytro.khmara at necu.org.ua