Справедливі тарифи без лічильників тепла неможливі

Експерти Національного екологічного центру України (НЕЦУ) та Реанімаційного пакету реформ (РПР) вважають, що урядовці не зможуть встановити справедливі та обґрунтовані тарифи через відсутність лічильників тепла у половини споживачів, та лічильників газу – у 28% абонентів.

«У будинках, де не встановлено лічильників води та тепла, люди розраховуються за енергію по досить умовному перерахунку через площу помешкання або кількість прописаних людей. Якщо будуть встановлені хоча б побудинкові лічильники, з’явиться можливість визначити справжні обсяги споживання будинків та визначити рівень втрат тепла та води в мережах. Лише маючи повний облік споживання енергії можна перевірити рівень втрат а тоді і обґрунтованість тарифів, а не навпаки. Дискусія про тарифи є важливою, але вторинною, найважливішою є спроможність виміряти і регулювати споживання тепла», – зазначив Святослав Павлюк, експерт РПР з енергоефективності.

Як зазначає експерт Національного екологічного центру України (НЕЦУ) Андрій Желєзний, встановлення лічильників може допомогти українцям скоротити витрати на опаленні приблизно на 30% вже наступної осені.

«Мешканці зможуть впливати на своє споживання та рахунки за опалення та гарячу воду значно більше, ніж на тариф, коли перестануть платити за ненадане тепло чи споживати менше. Енергозбереження та економія коштів за опалення почнеться тільки після встановлення в будинку теплового лічильника. Без повного обліку фактично спожитого теплової енергії тарифна політика Уряду – це завжди відстоювання інтересів монополістів або тарифний популізм, що веде до саботажу енергетичних реформ в Україні», – підкреслює Андрій Желєзний.

РПР вимагає від народних депутатів якомога скоріше розглянути та прийняти законопроект, яким всі енергетичні компанії будуть зобов’язані продавати енергію споживачам лише згідно показників лічильника в будинку, згідно європейських вимог та практик.

Наразі вже розроблено проект потрібного закону, однак він досі очікує урядове погодження для реєстрації у парламенті. Окрім того, існує проект закону, розроблений громадськими експертами. РПР готові надати цей законопроект народним депутатам для реєстрації у Верховній Раді України.

Нагадаємо, Уряд планував підвищити тарифи 1 квітня. Однак вирішив відкласти це рішення та до 1 травня не підвищувати ціни за газ до 5,5 грн за 1 куб.м. для для побутових споживачів та теплопостачальних підприємств.

Контакти для додаткової інформації:
Олена Захарян

Тел. +38 096 916 07 19,
press@necu.org.ua