Національний екологічний центр України виступив на прес-конференції «Сланцевий газ: екологічні загрози». Спільно з представниками Всеукраїнської екологічної ліги, «Екологія–Право–Людина» та «Мама-86», ми проаналізували загрози для довкілля і здоров’я українців у перспективі початку видобутку в Україні сланцевого газу шляхом гідророзриву (фрекінгу) та запропонували як цього можна уникнути.

Олексій Василюк, заступник голови Національного екологічного центру України пояснює:
«В усьому світі країни одна за одною проголошують мораторії на видобуток сланцевого газу, називаючи його екологічним лихом. При цьому керівництво України і навіть голова Спілки Геологів відкрито називають сланцевий газ майбутнім України. Втім, Держгеонадра України повідомили нас листом, що всі основні загрози від видобутку сланцевого газу, а це знищення територій на поверхні землі та загроза забруднення ґрунтових вод, які показані у фільмі Джоша Фокса “Гезленд” – стосуються і України.

22 вересня 2012 відбулась всесвітня акція “Global Frackdown”, до якої долучились і відомі люди, такі як Пол Маккартні. Акція відбулась і у Києві. НЕЦУ вважає, що Джош Фокс, автор фільму “Гезленд” є людиною, що на сьогодні мобілізувала найбільшу в історії кількість людей проти конкретної екологічної проблеми. Відтак, НЕЦУ підготував клопотання про номінування Джоша Фокса на присвоєння Нобелівської премії в категорії “За мир”».

Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги:

«Всеукраїнська екологічна ліга стурбована тим, що процес підготовки до видобування сланцевих газів (газів щільних порід) відбувається закрито від місцевих громад, фахівців, представників громадських екологічних організацій.

Екологічні ризики від видобування сланцевого газу є значними в короткотерміновій та довгостроковій перспективі. В першу чергу, це – загрози для існування природних ландшафтів, родючих ґрунтів; вилучення великих об’ємів води (якої в Україні і зараз вже не вистачає, навіть для питних потреб), велика ймовірність порушення геологічного середовища і, внаслідок цього, загроза забруднення водоносних горизонтів підземних вод. Існують технологічні проблеми зберігання і очистки тисяч тон, забруднених відпрацьованих вод небезпечними для довкілля реагентами.

Сумнівними є економічні вигоди для держави Україна від видобування сланцевих газів. Значно більший потенціал для енергетичної незалежності України зосереджений в енергозбереженні та підвищенні енергоефективності економіки, у стимулюванні відновлювальної енергетики».

Олена Кравченко, виконавчий директор МБО «Екологія – Право – Людина»:

«Нас, громадськість, турбує відсутність прозорості у питанні розвідки та видобутку нетрадиційних газів. Агенція США з питань міжнародного розвитку оплатила послуги консультантів, які досліджували потенційні екологічні проблеми щодо видобутку сланцевого газу методом розривів у Карпатському та Дніпровсько-Донецькому басейнах. Підсумковий документ був завершений 1 травня. У липні громадські організації на зустрічі з представниками Мінприроди та компаній, що займатимуться розвідкою та видобутком нетрадиційних газів в Україні, звернулася з проханням оприлюднити цей документ. Станом на сьогодні офіційного оприлюднення Мінприроди не зроблено. Не відомо громадськості, чи взагалі проводилася ОВНС не власне видобутку нетрадиційних газів, а розвідки таких. Адже розвідка нанесе не меншу шкоду довкіллю, ніж сам видобуток.

Окрім відсутності прозорості у цьому питанні, застосування методу розривів для видобутку нетрадиційних газів матиме величезний вплив на Карпатський регіон і на Дніпровсько-Донецький басейн, і у нас відсутнє законодавство, яке б допомогло протистояти цьому впливу».

Галина Олєйнікова, представник ВЕГО «Мама-86»:

«Видобуток нетрадиційного газу зачепить північ Донецької області, а саме Національний парк «Святі гори», місто-курорт Слов’янськ, родовище кам’яної солі міста Соледар, території водозабору питної води Сіверського Донця, стратегічні запаси підземних вод області (Сіверськ, село Дробишево). Проект набирає обертів, проте його обговорення із зацікавленою громадськістю регіону досі не розпочато, оскільки відповідні органи влади не вважають такі консультації пріоритетними».

Відеозаписи виступів з прес-конференції:
Т. Тимочко http://youtu.be/8FaFu4x81Xc
О. Кравченко http://youtu.be/08xQFl3A25c
О. Василюк http://youtu.be/uqMjEnBUscg