shalegas_01

Чи розвивати видобуток сланцевого газу в кризових умовах? Аргументи «за» і «проти» обговорили учасники панельної дискусії 15 грудня 2014 року в Києві.

Дискусія породила більше питань, ніж відповідей, та ще раз підтвердила, що видобуток газу нетрадиційних покладів – не панацея для енергетичної сфери України.

Точку зору громадськості та природоохоронних організацій представив Олег Савицький, координатор програми з екологізації енергетики Національного екологічного центру України. Він звернув увагу гостей заходу на те, що наразі в Україні немає цілісного розуміння, якою має бути енергетична незалежність в країні, а не її примарне уявлення: «Чи варто залучати інвестиції, якщо немає реального уявлення, який результат матиме від цього країна? Доки енергетичний сектор України є наскрізь корумпований, будь-які проекти в ньому нічого позитивного країні не дадуть».

За словами Олега Савицького, тільки розвідка покладів нетрадиційного газу відбуватиметься упродовж декількох років, не даючи практичних результатів. І лише за сприятливих умов, через 5 років теоретично можна отримати економічний результат у масштабах країни. А енергетичні питання ми маємо вирішувати вже зараз. «Всі енергетики одержимі видобутком чогось нового. Вони ігнорують стан наявної інфраструктури. Ігнорують, що в нас одна з найбільш витратних економік у Європі. На одиницю ВВП у нас споживається утричі більше енергоресурсів, ніж у середньому в країнах Євросоюзу. Чомусь в Україні на відміну від решти Європи ніхто не хоче залучати інвестиції в галузі, що можуть дати цілком відчутний ефект в досягненні енергетичної незалежності одразу: високі технології, енергозбереження, відновлювальні джерела енергії». – додав він.

До того ж, в Україні немає цілісної системи екологічного моніторингу та контролю за діяльністю видобувних компаній. Це, в свою чергу, не дозволяє Україні дотримуватися тих норм і практик природоохоронної політики, що є загальноприйнятими в Європейському Союзі.

Символічно, за декілька годин до заходу стало відомо, що компанія «Шеврон» вирішила в односторонньому порядку вийти з проекту з освоєння Олеської ділянки. Однак питання з порядку денного не знімається, адже в сланцевому газі влада вбачає майбутнє України.

shalegas_02

Як зауважив прибічник видобутку сланцевого газу Олександр Петровський, професор Івано-Франківського університету нафти і газу, поки не відомо, чи є поклади сланцевого газу, і чи їх достатньо в Україні. Сьогодні немає відповіді, чи видобування сланцевого газу в Україні буде економічно вигідним, це питання ще вивчається. Але, чи вигідний видобуток сланцевого газу з точки зору національних, екологічних та соціальних інтересів –на рівні держави ці питання досі дослідженими не були.

Читайте докладніше про екологічні, соціальні та економічні наслідки, до яких може призвести видобуток сланцевого газу в Україні в огляді «Україна на розрив».