Представники громадських екологічних організацій вважають неприйнятним будівництво нової магістральної лінії електропередач (ЛЕП) “Запорізька АЕС – підстанція “Каховська” напругою у 750 кВ і наголошують, що створення подібного об’єкту у регіоні може мати негативні наслідки, як для місцевих мешканців, так і для навколишнього середовища півдня України.

Основна мета будівництва нової ЛЕП визначена у Енергетичній стратегії України до 2030 року – це, вочевидь, забезпечення експорту вітчизняної електроенергії за кордон та розширення Запорізької АЕС з 6 до 8 енергоблоків. Однак для її будівництва НЕК Укренерго має отримати від Європейського банку реконструкції і розвитку та Європейського інвестиційного банку кредит на суму 350 млн. євро під державні гарантії. Згідно до вимог ЄБРР, замовник (НЕК “Укренерго”) має підготувати матеріали з оцінкою впливу проекту на навколишнє середовище (ОВНС) та провести громадські обговорення з мешканцями місцевості, де мають з’явитись нові ЛЕП.

Проте, вичерпної інформації на місцях і досі немає, а місцеві жителі фактично нічого не знають про ЛЕП, що планується побудувати біля їхніх домівок. “Отримавши інформацію про цей проект, мешканці регіону будуть шоковані (без перебільшень). І, насамперед, тому, що про таке серйозне будівництво в регіоні майже нічого не відомо, що і підтвердилося у ході перевірки, ініційованої Національним екологічним центром України на минулому тижні,” – повідомив Євген Роман, член Президії Херсонського обласного відділення Українського товариства охорони природи.

Виникає питання – а чи взагалі потрібне це будівництво. Наразі немає жодної інформації про те, скільки воно обійдеться нашій державі. Невідомо також достеменно, які небезпеки воно приховує у собі і який вплив завдасть на навколишнє середовище.

“А вплив цей, без сумніву, буде. Адже, окрім населених пунктів, ЛЕП збираються прокласти і через низку природно-заповідних територій, у тому числі через нововстворюваний Національний природний парк “Нижньодніпровський”, який покликаний зберегти унікальну природу Дніпра на ділянці від Каховської ГЕС до Дніпровського лиману”

– наголосив представник Національного екологічного центру Юрій Урбанський.

“Сама ідея створення національного парку на цих територіях виношувалась дуже багато років. Перші публікації з такими ініціативами з’явились ще у 20-х роках минулого сторіччя. Нарешті цей процес розпочався і зараз парк створюється, а тому потрібно дуже обережно ставитися до будь- яких втручань у цю чутливу екосистему, тим більше зважаючи на масштаби майбутнього будівництва. Адже це не тільки механічне втручання при будівництві, але і постійна наявність високої напруги з ризиком аварії та надпотужним електромагнітним випромінюванням. Нині ж виходить так, що одною рукою держава створює парк, а іншою – завдає йому шкоди з самого початку,” – сказав Євген Роман.

Національний екологічний центр України вже направив лист до Європейського банку реконструкції і розвитку, у якому звернув на ряд суттєвих порушень процедур банку з боку НЕК “Укренерго” та закликав знову розпочати громадські консультації, дотримуючись усіх відповідних норм та правил.

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Юрій Урбанський, Національний екологічний центр України
e-mail: urbik at necu.org.ua
тел.: (044) 353-7841, (050) 512-3222

Додатково:

1. Лист НЕЦУ до ЄБРР: http://www.necu.org.ua/lyst-do-ebrd-kons-lep-na-pivdni/

2. В рамках консультацій заплановано проведення громадських слухань за наступним розкладом:

  • 26 жовтня 2009 р., 14:00 – м. Енергодар (Запорізької області);
  • 27 жовтня 2009 р., 11:00 – смт. Верхній Рогачик (Верхньорогачинський район Херсонської області);
  • 28 жовтня 2009 р., 11:00 – смт. Велика Лепетиха (Великолепетиський район Херсонської області);
  • 29 жовтня 2009 р., 11:00 – смт. Горностаївка (Горностаївський район Херсонської області);
  • 30 жовтня 2009 р., 10:00 – с. Львове (Бериславський район Херсонської області);
  • 30 жовтня 2009 р., 14:00 – м. Нова Каховка (Херсонської області);
  • 2 листопада 2009 р., 14:00 – м. Київ.