2-3 листопада у Києві відбулася Щорічна конференція Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Делегатом НЕЦУ на Конференції був Голова організації Руслан Гаврилюк.  

Наскрізними темами Конференції стали реформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства  та стан виконання 20-ти досягнень Східного партнерства до 2020 року, які були офіційно затверджені у минулому році. 

Про аспекти реформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, яка набула чинності 1 листопада, розповів Владислав Вялічка, голова правління Білоруської національної платформи ФГС СхП, один з ідеологів реформи. Реформа направлена на забезпечення більш ефективного планування діяльності Форуму та реалізації його діяльності. Зокрема передбачається перехід від 1-річного до 2-річного циклу роботи делегатів Асамблеї та керівних органів Форуму, що має сприяти їх більш результативній роботі.  Нагадаємо, що цьогорічна Асамблея Форуму відбудеться 10-12 грудня у Тбілісі (Грузія).

На Конференції було презентовано моніторинговий звіт «Поступ України у виконанні двадцяти досягнень Східного партнерства до 2020 року», підготовлений експертами УНП. Дослідження аналізує, наскільки повно Україна провела реформи та наблизилась до ключових досягнень, запропонованих ЄС у документі «20 досягнень Східного партнерства до 2020 р.». Незважаючи на схвальну оцінку Віце-прем’єр-міністра з європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе щодо виконання досягнень і ролі в цьому громадянського суспільства, учасники конференції відмітили низку проблемних питань, які були детально проаналізовані  в рамках панельних дискусій.

Щорічна Конференція УНП приділила особливу увагу проблемам впровадженню інституту ОВД та екологічним ризикам гідроенергетики.

Одна із панельних дискусій за Пріоритетом III: Взаємопов’язаність, енергоефективність, довкілля та зміна клімату, була присвячена темі  «Стан впровадження оцінки впливу на довкілля».  В дискусії взяли участь делегати Конференції, що представляють РГ 3 УНП та заступник Міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко. Останній в своїй доповіді відзначив низьку активність громадськості при розгляді більшості проектів в єдиному реєстрі ОВД.

Також учасники обговорення відмітили складну навігацію у реєстрі ОВД, низьку якість звітів з ОВД, низький рівень залучення громадськості до процедури ОВД, недостатню поінформованість та відсутність необхідних знань про процедури ОВД в суспільстві – у місцевих громад, громадських організацій, органів місцевої влади тощо, а також відсутність у Мінприроди України інструментів для контролю за якістю звітів з ОВД.

Руслан Гаврилюк презентував сумісну із Оксаною Станкевич-Волосянчук, ГО «Екосфера» (м.Ужгород) доповідь на тему «Звіти з ОВД проектів будівництва МГЕС». Наголос було зроблено на профанації до процедури ОВД в багатьох проектах планової діяльності, про що свідчить аналіз реєстру в частині проектів малої гідроенергетики Закарпатської області. Зокрема, до розробки звітів з ОВД не залучаються профільні фахівці, науковці, експерти, звіти не містять опису сучасного стану довкілля, опису виправданих альтернатив, опису «нульової» альтернативи, опису факторів довкілля, які ймовірно зазнають впливу, оцінки інтенсивності впливів, оцінки кумулятивних впливів, заходів із мінімізації впливів, компенсаційних заходів, програми моніторингу тощо.

Учасники засідання наголосили на необхідності прискорення створення реєстру експертів для оцінки звітів з ОВД, розробки методик проведення ОВД для окремих видів планованої діяльності, в першу чергу для гідроенергетики, перегляду доцільності  зеленого тарифу для об’єктів малої гідроенергетики, введення  курсів з ОВД та СЕО в навчальні програми вищих навчальних закладів, які готують фахівців за спеціальністю 101 «Екологія».

В рамках засідання Робочої групи 3 «Енергетика, довкілля та зміна клімату» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства була презентована доповідь експерта НЕЦУ Катерини Синило на тему «Проблеми забруднення атмосферного повітря при експлуатації аеропортів цивільної авіації». Пані Катерина наголосила на відсутність в Україні моніторингу довкілля в районі аеропортів, відсутність нормативної бази для його запровадження відповідно до кращих світових стандартів, необхідності імплементації в національне законодавство стандартів ІCАО стосовно екологічної безпеки аеропортів.

Також РГ 3 розглянула підсумки роботи за минулий рік та перспективи діяльності на наступне півріччя, до яких включено новий напрям – впровадження європейських екологічних стандартів у авіацію, ініційований НЕЦУ.

no images were found