Ребекка Хармс під час відкритої дискусії до 30 річниці Чорнобильської аварії в Києві. Фото Олександра Дьякова.
Ребекка Хармс під час відкритої дискусії
до 30 річниці Чорнобильської
аварії в Києві. Фото Олександра Дьякова.

Роль атомної енергетики у світі стабільно знижується після Чорнобиля і Фукусіми. Заміна її відновлюваними джерелами енергії – вже не мрія, а реальність. Про це зазначила депутат Європарламенту Ребекка Хармс під час відкритої дискусії до річниці Чорнобильської аварії в Києві.

Ребекка Хармс підкреслила, що відновлювана енергетика стала доступною і широко розповсюдженою у світі. Перехід на відновлювані джерела енергії та енергозбереження стає світовим трендом. Деякі держави вже здійснили успішну трансформацію енергетичного сектору. Зокрема, «енергетичний перехід» у Німеччині, спровокований ядерними аваріями на ЧАЕС та АЕС Фукусіма-Дайічі. Україні важливо йти в ногу зі світом, та змінювати фокус із атомної генерації на безпечніші альтернативи.

“Я сподіваюся, що Україна почне розуміти уроки Чорнобиля так само, як це роблять німці, – зазначає євродепутат. – Зараз існує значна потреба в інвестиціях в енергетичний сектор України. Інвестувати в стару систему було б неправильним рішенням. Час скористатися цим моментом, щоб інвестувати у майбутнє та у відновлювану енергетику”.

Як зазначає міжнародний експерт з атомної енергетики Майкл Шнайдер, атомна енергетика у світі знаходиться в стагнації протягом останнього десятиліття:

Відносне значення ядерної енергетики сягнуло свого піку вже в 1996 році – але навіть тоді, її частка склала лише 17,6% від загального обсягу комерційного виробництва електроенергії в світі. Колись вважалося, що атомні потужності дуже дорого будувати, але дуже дешево експлуатувати. Ті часи минули. Зараз вартість атомної енергії значно зросла через вік станцій та необхідність здійснювати масштабну модернізацію. Все більше реакторів у США та Європі закриваються через неспроможність конкурувати на ринку”, – підкреслив він під час відкритої дискусії.

“В Україні завдячуючи ручному регулюванню цін на енергоносії, “атомний” тариф не включає у себе ні повної вартості модерназацій АЕС, ні витрат на спорудження тимчасових сховищ та місць остаточного захоронення високорадіоактивних відходів, ні повної вартості виведення станцій з експлуатації, – коментує координатор кампаній Національного екологічного центру України Ірина Головко. – Саме так роками створюється іллюзія “дешевої” атомної енергетики, та накопичуються невирішені проблеми”.

Нагадаємо, до 2020 року вичерпують свій проектний ресурс 12 з 15 працюючих в Україні атомних енергоблоків. Розробка сценаріїв поступового зменшення залежності від атомної електрики та врахування повної вартості “атомного” кіловата є нагальною потребою при плануванні розвитку енергетики України на наступні десятиліття.

Контакти для додаткової інформації:

(044) 362-32-18,
press@necu.org.ua