9 квітня Верховна Рада України ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру”, яким змінюються або ліквідовуються процедури надання дозволів на більшість видів діяльності, які впливають на довкілля. Серед іншого – спрощення процедури вирубки заповідників та забудови лісів.

Суб’єктом подання законопроекту є екс-президент Віктор Янукович: rada.gov.ua.

Законом внесено зміни до низки законодавчих актів України (всього 37 найменувань), згідно з якими скорочено кількість документів дозвільного характеру, передбачених у спеціальних законодавчих актах та включених до Переліку документів дозвільного характеру.

Серед іншого — законопроект дозволяє проводити санітарні рубки в природних заповідниках, не погоджуючи їх із Міністерством екології та природних ресурсів України. Відповідні зміни внесені до статті 16 Закону «Про природно-заповідний фонд України».

“Саме природні заповідники є єдиною недоторканною категорією природно-заповідного фонду, в них заборонена будь-яка господарська діяльність. Натомість лісова галузь в Україні в останні роки налагодила хитру систему санітарних рубок, в результаті якої більше половини деревини в Україні вирубається під виглядом санітарних та інших заходів, а продається – як ділова деревина. Не можна було робити це лише в природних заповідниках. Тепер і це обмеження зняте”, – коментує законодавчу зміну заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

Негативні наслідки тягнуть і внесені законом зміни до Лісового кодексу України. Зі статті 57 кодексу виключається частина про те, що зміну цільового призначення земельних лісових ділянок слід здійснювати за погодженням з органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища. Зі статті 61 кодексу виключається, що Мінприроди має погоджувати і визначення місць розміщення підприємств, споруд та інших об’єктів, що шкідливо впливають на стан і відтворення лісів, а проекти будівництва зазначених підприємств, споруд та інших об’єктів підлягають екологічній експертизі у випадках і в порядку, що встановлюються законом. Також до статті 62, що регулює питання використання земельних лісових ділянок для видобування корисних копалин, прокладання кабельних ліній, трубопроводів та інших комунікацій, здійснення бурових, підривних та інших робіт, не пов’язаних з веденням лісового господарства, внесені зміни, в результаті яких така діяльність більше не потребує висновків Мінприроди.

“Без сумніву, подача такого законопроекту від імені екс-президента Януковича виказує лобі екс-голови Держлісагенства В.Сівця, відомого противника заповідної справи та «автора»-провідника системи санітарних рубок; кампаній-лобістів видобутку сланцевого газу, яким заважають ліси для спорудження свердловин та можновладців, для яких є проблемою протизаконність будівництва маєтків у лісі”, – додає Василюк.

На думку голови Національного екологічного центру України Ярослава Мовчана, ухвалення такого законопроекту свідчить про саботаж депутатами і апаратом Верховної Ради України вимог Майдану щодо професійності і патріотичності, оскільки, якщо документ вступить в силу, він матиме руйнівні наслідки для довкілля держави і серйозно зачіпає інтереси суспільства щодо права на ресурси і здорове довкілля.

“Потрібне його ветування, службове розслідування щодо ситуації, а також нагальна відміна горезвісних законів С. Тігіпка (N 3038-VI, 17.02.2011) та Ю. Мірошниченка (від 16.10.2012 № 5456-VI), котрі стали «цвяхами в труні» української екополітики і сприяють знищенню природного довкілля”, — зазначив пан Мовчан.

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Василюк Олексій,
заступник Голови Національного екологічного центру України,
email: vasyliuk at gmail.com
тел.: (097) 100 – 04 – 73