Всеукраїнська громадська організація «Національний екологічний центр України» (НЕЦУ) звернулась до секретаріату Європейської ландшафтної конвенції із скаргою на заліснення останніх залишків українських степів, що відбувається на півдні і сході України.

Наміри масового створення нових лісових насаджень в степовій зоні активно пропагуються Державним комітетом лісового господарства України з початку цього року. При цьому, нові ліси, які формально називають «портиерозійними», створюють не на місці полів, на яких дійсно відбувається ерозія, а на останніх природних ділянках степу.

«Для заліснення вибирають саме степи тому, що вони нічийні. Поля належать фермерам і власникам паїв, які не віддадуть їх під заліснення. А степові балки і схили лишаються землями запасу, які легко отримати через районні ради. – говорить заступник голови НЕЦУ Василюк Олексій. Друга причина полягає в тому, що ліс тут рости не буде, оскільки відбуваються зміни клімату і постійні степові пожежі. Тому, посадивши нові ліси у степу, Держкомлісгносп зможе щороку черпати з бюджету гроші на його відновлення».

Степи, фактично, є зникаючим типом ландшафту. Від цілинних степів лишилось не більш як 3%. Це сталось тому, що в минулому степ виявився одним з найбільш зручних ландшафтів для сільськогосподарського освоєння. Враховуючи масштаби його знищення, можна стверджувати, що степ – найбільш зникаючий ландшафт. Степи також є єдиним місцем поширення практично третини всіх видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.

Також, відомі випадки незаокнного заліснення навіть існуючих об’єктів природно-заповідного фонду (наприклад, заказники «Заплава р.Чингул» та «Балка Троїцька» в Запорізькій обл. та теритотрія, зарезервована для розширення заповідника «Єланецький степ» на Миколаївщині). Так, лише на Луганщині, де зустрічається найбільша кількість зникаючих степових видів, планують заліснити понад 100 тис. гектарів степів.

У своєму листі до Європейської ландшафтної конвенції, НЕЦУ просить Секретаріат конвенції, звернутись до Президента України з проханням заборонити виділяти під заліснення ділянки, вкриті степовою рослинністю а також вжити невідкладних заходів із розширення природно-заповідних територій у Степовому регіоні країни.

З метою зупинити заліснення останніх залишків степу та перепрофілювати збільшення лісистості України на сприятливі для лісу регіони (Карпати, Полісся), створена громадська кампанія «Збережемо українські степи!». Звернення до Європейської ландшафтної конвенції є частиною роботи кампанії. Детальніше про кампанію – www.pryroda.in.ua/step .

Повний текст звернення до Європейської ландшафтної конвенції:
http://pryroda.in.ua/step/letterelk/

Для контактів:
Ігор Сіренко, голова НЕЦУ, i.sirenko AT gmail.com
Олексій Василюк, vasyliuk AT gmail.com
www.necu.org.ua
www.pryroda.in.ua/step