Київ, 24 березня 2009 р. Нарада, що відбулася в Міністерстві палива та енергетики України щодо подальшої розбудови Ташлицької ГАЕС та підняття рівня води у Олександрівському водосховищі на р. Південний Буг, відбулася за зачиненими дверима. Не зважаючи на суспільну важливість питання, що розглядалося, цю нараду було скликано без залучення до участі в ній природо- та пам’ятко охоронної громадськості, а сама подія не афішувалася.
Обговорення питання щодо підняття рівня води у русловому Олександрівському водосховищі на р. Південний Буг до 16,0 м НПР без залучення зацікавлених сторін, а саме представників громадських екологічних організацій та Товариства охорони пам’яток історії та культури, є грубим порушенням Конвенції «Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля» (т. зв. Оргуської конвенції), яку було ратифіковано Україною. Положеннями цієї Конвенції, яка є обов’язковою для виконання всіма державними установами України, передбачається участь громадськості у прийнятті рішень на всіх етапах розгляду проектів, які можуть мати негативний вплив на довкілля. На знак протесту Національний екологічний центр України терміново направив відповідного листа до Мінпаливенерго.
Заступник начальника Державної служби з питань культурної спадщини України Яків Дегтяр, який взяв участь у нараді за дорученням Міністра культури та туризму України, заявив: «Територія, яку намагаються затопити, являє собою пам’ятне місце «Історичний ландшафт центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорозького» [1] і є пам’яткою культури, що охороняється законом. Тому, на думку Міністерства культури та туризму, піднімати рівень води в Олександрівському водосховищі є неприпустимим!».
Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з екологічної політики Іван Заєць наголосив на тому, що при погодженні проекту Ташлицької ГАЕС та її будівництві цинічно ігнорується і порушується законодавство України щодо охорони довкілля [2] та культурної спадщини, а також низка міжнародних конвенцій. «Не личить енергетикам європейської держави, якою є Україна, робити вигляд, що виконання законів їх не стосується» – заявив Іван Заєць.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Ігор Сіренко, тел. 8 (050) 547-62-72
www.necu.org.ua
Примітки для редактора:
1. Національний екологічний центр України був ініціатором визнання Бузького Ґарду пам’яткою культури. Опис пам’ятки «Історичний ландшафт центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорозького» див. http://www.necu.org.ua/gardbook/
2. Про природну цінність цієї території свідчить те, що у серпні 2008 року Бузький Ґард у складі Гранітно-степового Побужжя увійшов до переліку 7 природних чудес України (див. http://7chudes.in.ua/info/370.htm). На території регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя» наразі створюється національний природний парк «Бузький Ґард»