Проект будівництва Каховської ГЕС-2 тривалий час обговорюється на місцевому рівні, проте на національному рівні інформація про проект, його обґрунтування, доцільність, екологічну допустимість практично відсутня.

25 квітня в рамках реалізації проекту «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів» відбулася зустріч в м. Нова Каховка експертів проекту та місцевих журналістів, громадських активістів.

"
Фото Дмитра Іванова

Представники НЕЦУ Руслан Гаврилюк та Дмитро Іванов поінформували про результати круглого столу «Екологічні аспекти розвитку гідроенергетики в Україні», що відбувся у Верховній Раді України. Руслан Гаврилюк зазначив, що екологічна громадськість України осуджує дії уряду щодо ухвалення Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року, що було зроблено без експертного обґрунтування, публічного обговорення, без оцінки сучасного стану водних екосистем, всупереч нормам міжнародного та національного законодавства. На круглому столі громадськість висловилась за відміну ухваленої програми та розробку нової науково обґрунтованої та екологічно безпечної.

Дмитро Іванов наголосив на активному супротиві місцевого населення планам будівництва ГЕС та ГАЕС, що пов’язано з проектами Канівської ГАЕС, Ташлицької ГАЕС та каскаду Дністровських ГЕС. Ініціатори зустрічі презентували аналітичні матеріали та в цілому результати проекту «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів». Дмитро Іванов окремо зупинився на інструментах громадянського суспільства у прийнятті рішень щодо розвитку гідроенергетики, охарактеризував права і можливості місцевих громад на різних етапах розгляду проектів гідроенергетичного будівництва.

Місцеві представники наголосили на недостатній залученості до проекту Каховської ГЕС-2 та відсутності широкого публічного обговорення проекту. Також вони висловили своє занепокоєння ймовірними екологічними ризиками проекту, пов’язаними із ґрунтами, що мають здатність до просідання, з яких складена дамба Каховського водосховища, можливим впливом на запаси підземних вод, значним збільшення амплітуди коливання рівня води на верхньому і нижньому б’єфі, охарактеризували критичний стан поверхневих вод як Каховського водосховища, так і р.Дніпро нижче дамби. Нагадали про непідтримку проекту будівництва Каховської ГЕС-2 на громадських слуханнях у 2016 р.

Учасники зустрічі розглянули ймовірні впливи потенційного будівництва Каховської ГЕС-2 на пам’ятки архітектури національного значення «Дозорна башта» (башта Вітовта), охоронна зони якої порушується усіма варіантами реалізації проекту.

Фото http://important.com.ua
Фото Руслана Гаврилюка

Метою проекту «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів», що здійснюється Національним екологічним центром України, є залучення громадськості до реалізації реформ в енергетичній сфері шляхом використання інструментів, передбачених Угодою про асоціацію з ЄС.

Проект виконується під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС і Української національної Платформи Форуму Східного Партнерства, та фінансується Європейським Союзом і Міжнародним фондом «Відродження» у рамках проекту «Громадська синергія». Метою проекту є залучення громадськості до реалізації реформ в енергетичній сфері шляхом використання інструментів, передбачених Угодою про асоціацію*.
*Окремі думки, висловлені в матеріалах та озвучені на заході, є особистою позицією промовців і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».