Національний екологічний центр України тривалий час докладає активних зусиль у справі встановлення жорсткого контролю за діяльністю і дотриманням законодавства з боку великих промислових підприємств у сфері сільгоспвиробництва, і, зокрема, тваринництва. ПАТ МХП входить до числа тих компаній, діяльність яких вимагає особливої уваги з боку суспільного сектора та місцевих громад. Численні звернення до влад усіх рівнів та екологічних активістів від окремих мешканців й територіальних громад із скаргами на діяльність ПАТ МХП неодноразово ставали предметом публічних дискусій та публікацій у ЗМІ.

Ось і у випадку із Заозерненською громадою Вінничини є підстави вважати, що інтереси громади порушено з боку Тульчинської РДА в інтересах МХП. Визначити справедливість цього твердження має суд. Повноважним представником у цій справі з боку НЕЦУ була п. Тамара Харчилава. Низка обставин, що трапилися останнім часом із НЕЦУ, в тому числі трагічна смерть багаторічного очільника Ради НЕЦУ, відомого вченого-еколога Ярослава Мовчана, призвели до кадрових змін та переобрання керівництва НЕЦУ. Однак новообраній Раді довелося зіткнутися із повною відсутністю звітів стосовно перебігу судової справи, а повноважний представник НЕЦУ в суді п. Харчилава не ознайомила з цим процесом ані Раду, ані керівництво організації. Як виявилося напередодні судового засідання, суд вимагає від НЕЦУ підтвердити повноваження особи, що подавала позов до Тульчинскої РДА і ознайомити суд із розподілом обов’язків у керівництві організації. Дивно, що це питання виникло через півроку після подання позову.

У зв’язку з цим керівництво НЕЦУ прийняло рішення відкликати довіреність, видану  п. Харчілава на представництво у суді інтересів організації. Разом з тим хочемо вірити, що Тамара Гурамівна з честю та добросовісно виконувала свій громадський обов’язок із захисту в суді інтересів Заозерненської громади. Через це НЕЦУ не має жодних заперечень проти продовження виконання п. Харчілавою свого громадського обов’язку у цій судовій справі. Але разом з тим вважаємо, що повноважний представник НЕЦУ у цьому процесі має не лише отримати довіреність на представництво в суді від чинного керівника організації, але і працювати у повному контакті із діючими органами НЕЦУ для того, щоб вищеназваних ситуацій не виникало. Тільки тоді НЕЦУ зможе повністю, свідомо, відповідально та в межах правового поля виконувати функцію позивача у суді та представляти інтереси Заозерненської громади.

Сподіваємось, що дана аргументація буде почута і сприйнята позитивно представниками громади. Ми готові на діалог і порозуміння у цій справі з усіма зацікавленими сторонами.

З повагою,
від імені Ради НЕЦУ,
Голова Національного екологічного центру України
Руслан Гаврилюк