Полісся має величезний потенціал для розвитку стійкого природоохоронного туризму, – виявляють дослідження туристичних фахівців регіону. Автори провели чотиримісячний дослідження без виїзду на об’єкт, результатом якого стало створення дорожньої карти для розвитку природоохоронного туризму в цьому районі.
Вони виявили, що:
• Якщо природоохоронний туризм розвиватиметься належним чином, він матиме величезний потенціал для забезпечення стійкого, прибуткового туризму з низьким впливом у регіоні.
• Зокрема, досвідчені мандрівники, сім’ї та молодь – це ключові групи туристів, яких можна залучити.
• Інвестиції в природоохоронний туризм були б найкращим способом збільшити кількість туристів у цьому районі, але це вимагає координації між зацікавленими сторонами.
• Розвиток водного шляху E40 скасує природні туристичні можливості.
• Регіон повинен мати бренд «Амазонка Європи».
• Низка потенційних джерел фінансування може допомогти перетворити Полісся на успішне туристичне місце без шкоди природі.
Величезний туристичний потенціал
Полісся це незаймані природні ландшафти, приголомшливі дикою красою повені, найбільші заболочені землі Європи, багаті традиції та культурна спадщина поліщуків, неймовірні фауна та флора, різнотипні ліси, луки та болота.
«Якщо розвивати належним чином, туризм може допомогти регіону досягти цілей сталого розвитку, підвищити рівень добробуту місцевих жителів і справді показати, як важливо підтримувати Полісся в природному стані», – говорить Айвар Руукель, провідний автор дослідження та член правління Глобальної мережі екотуризму.
Однак розвиток водного шляху E40 повністю скасує ці можливості.
«Ми віримо, що водний шлях E40 серйозно погіршить фантастичний туристичний потенціал Полісся. Також існує ризик того, що це різко збільшить кількість людей у районі, що може призвести до “надмірного туризму”, і перешкодить розвитку більш стійкого водного туризму за допомогою малих човнів та каяків», – коментує Валерія Клицонова, голова Асоціації агро- та екотуризму “Втеча з країни”.
Наразі на Поліссі є лише обмежений туризм, головним чином перебування на сільських фермах та «ядерний туризм», зосереджений навколо місця Чорнобильської катастрофи. Однак експерти вважають, що Полісся має величезний потенціал стати головним напрямком сталого природоохоронного туризму. Є багато заповідних територій, таких як природний заповідник Середня Прип’ять, де відвідувачі можуть походити, покататися на каное, поспостерігати за птахами або наблизитися до таких харизматичних ссавців, як зубри, ведмеді та рись. Регіон особливо вражаючий у сезон повені, і місцеве населення радо вітає відвідувачів, які бажають вивчити їхні традиції і культуру.
Дорожня карта для приваблення туристів
На пригоди та природоохоронний туризм зараз припадає приблизно п’ята частина всіх міжнародних подорожей. Зростає попит на такі напрямки, як Полісся, які не мають прокладених шляхів і дають можливості для справжнього культурного досвіду. Експерти виявили значний потенціал для залучення більшої кількості еко-туристів на Полісся, особливо серед груп досвідчених мандрівників, сімей та молоді.
Наразі фінансування охорони природи обмежене, існуюча інфраструктура та інформаційні служби слабо розвинені. Інвестиції в природний туризм Полісся призведуть до процвітаючої туристичної галузі. На думку авторів дослідження, для цього потрібна співпраця ключових партнерів. І це повинно бути підкріплено стратегією сталого розвитку туризму, яка включатиме зонування місць для туризму та туристичний маркетинговий план. Крім того, необхідний сильний та привабливий «бренд туристичного місця», такий як «Амазонка Європи», щоб виділити Полісся серед усіх інших природних туристичних об’єктів.
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ:
• Збережіть інформаційний бюлетень «Потенціал Полісся для екотуризму – величезний».
• «Врятуйте Полісся» (#SavePolesia) – це міжнародне партнерство шести організацій громадянського суспільства. Ми прагнемо захистити Полісся для громадян Білорусі, Польщі, України та Європи – зараз і в майбутньому. Ми виступаємо проти будівництва водного шляху Е40 та за розвиток природного туризму на Поліссі.