Національний екологічний центр України (НЕЦУ) глибоко стурбований подіями, що розгортаються навколо діяльності ПП „Пересувний зоопарк Мауглі”, який зараз розташований у м. Сєвєродонецьк у Луганської області [1].

Як стверджують місцеві органи державної влади, нечисленні перевірки діяльності цього підприємства вказують на те, що тварини у пересувному зоопарку та документація знаходяться у повному порядку.

Але факти порушень, які були зафіксовані на фото та відеоматеріалах журналістами та зоозахисними активістами, вказують на протилежне. [3]

Незважаючи на швидкий «порядок», який навели найняті працівники та власники зоопарку, НЕЦУ із впевненістю стверджує, що в звіринці мали місце факти жорстокого поводження з тваринами, зокрема порушення закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» № 3447-IV 21.01.2006, ст. 299 Кримінального кодексу України та ст. 89 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення», які також забороняють жорстоке поводження з тваринами.

Наголошуємо, що створення пересувних звіринців ЗАБОРОНЕНЕ Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (ст.25 «Правила поводження з тваринами, що використовуються у видовищних заходах, у спорті, при організації дозвілля»: забороняється створення пересувних звіринців).

Розповідає інспектор з охорони тварин м. Рубіжне Луганської області Олена Сичова: „Коли 10 лютого я приїхала на перевірку до Сєвєродонецька, перше, на що я звернула увагу, – це стан лева. Він мав усі ознаки виснаження та потребував швидкої медичної допомоги. Верблюд ледве вміщався у клітці, яка не відповідає належним умовам та розмірам”.

„Завдяки громадському резонансу, який набрав розголосу завдяки засобам масової інформації, активістам зоозахисного руху, простим мешканцям м.Сєвєродонецьк, керівникам стаціонарних зоопарків, а саме Миколаївському, Київському, Одеському, Ялтинському, Рівненському, Харківському, тварини сьогодні хоча б нагодовані, – каже активіст зоозахисного руху м. Сєвєродонецьк Наталя Дулєтова. – Але сильно турбує стан лева, якого зараз у клітці немає. Директор Ялтинського зоопарку Олег Зубков готовий негайно рятувати тварину, але заважають бюрократичні процедури, які треба провести, аби вилучити тварину у власниці.”

За повідомленнями ЗМІ, директори українських зоопарків закликають профільні міністерства та Генпрокуратуру розглянути питання існування та діяльності пересувних зоовиставок. З таким зверненням вони звернулися до ГПУ, Міністерства культури і туризму та Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

„Обурює реакція місцевої та обласної влади. Перше, що мали зробити держслужбовці, – це негайно призупинити діяльність звіринцю та розпочати кримінальну справу за фактом порушення законодавства України, – каже Наталя Вишневська, активіст НЕЦУ. – До кримінальної відповідальності мають бути притягнуті не тільки власники пересувного звіринцю, але й посадові особи м. Сєвєродонецьк, м.Стаханів та Луганської обласної адміністрації, які видавали дозволи на роботу цього підприємства.”

„На наше прохання до начальника міського управління ветеринарної медицини Морозова Віталія Івановича показати акти дослідження тварин чи можливість ознайомитися з результатами ветеринарного обстеження ми отримали відмову, – каже Олександра Самородова, активістка громадської ініціативи «Люди за права тварин». – Але на словах головний лікар державної ветеринарної лікарні сказала, що стан лева критичний. Те, що ми побачили, перебуваючи у зоопарку 10 лютого, не лишає жодних сумнівів щодо незадовільного стану декількох тварин”.

„Міській владі м. Сєвєродонецька не вдасться зам’яти цю справу. Ми доведемо її до логічного завершення та розпочнемо всеукраїнську кампанію щодо додержання норм законодавства та притягнення усіх винних до кримінальної відповідальності, – каже Олег Адрос (НЕЦУ). – Ми ініціюємо масові звернення до державних органів влади України, у тому числі з боку міжнародних зоозахисних організацій, щодо негайного припинення існування усіх пересувних зоопарків на території України”.

В Інтернеті розміщено зразки листів до державних інстанцій України (укр. та рос. мовою), які можуть відіслати небайдужі громадяни та організації України та інших країн:

http://forumspaskiev.org.ua/databox/lugansk/MVD-UKR.doc
http://forumspaskiev.org.ua/databox/lugansk/Prokuroru-UKR.doc

http://forumspaskiev.org.ua/databox/lugansk/MVD-RUS.doc
http://forumspaskiev.org.ua/databox/lugansk/Prokuroru-RUS.doc

За додатковою інформацією звертайтеся:

Наталя Вишневська,
Національний екологічний центр України (Київ)
098 257-6176,
nvishnevskaya AT ukr.net

Олександра Самородова,
громадська ініціатива «Люди за права тварин» (Донецьк)
095 388-02-23,
4yvakin AT gmail.com

Додаткові матеріали

1. Див. прес-реліз НЕЦУ від 9 лютого 2010 року: “Що таке пересувний зоопарк в Україні”

2. Відео:

3. Фото О.Самородової з місця подій: